Viaceré organizácie po svete zasiahli hackerké útoky

Počítačový vírus ransomware.
Zdroj: TASR/AP

Ide o takzvaný ransomware, prostredníctvom ktorého hackeri zvyknú vymáhať výkupné za opätovné sprístupnenie blokovaných počítačov.

Rozsiahly útok škodlivým softvérom, ktorý bol najskôr hlásený z Británie, mohol postihnúť až viac ako 70 krajín sveta. S odvolaním sa na vyjadrenia expertov o tom informovala stanica BBC.

Počítače v Británii, Španielsku, Číne, Rusku, USA, Taliansku, na Taiwane, Vietname infikoval takzvaný ransomware, prostredníctvom ktorého hackeri zvyknú vymáhať výkupné za opätovné sprístupnenie blokovaných počítačov.

K podobným útokom ransomwarom dnes údajne došlo aj v ďalších krajinách po celom svete vrátane Číny, Ruska, USA, Talianska, Taiwanu a Vietnamu.

Na obrazovkách napadnutých počítačov sa podľa screenshotov zverejnených na sociálnych sieťach objavili výzvy na zaplatenie výkupného vo výške 300 dolárov, a to vo virtuálnej mene bitcoin.

Mnohí experti na kybernetickú bezpečnosť sú presvedčení, že útoky novou verziou programu s názvom WannaCry spolu súvisia, hoci jednoznačne to ešte potvrdené nebolo.

Agentúra AP uviedla, že rumunská tajná služba zachytila pokus o kybernetický útoky na bližšie nešpecifikovanú vládnu inštitúciu, ktorý pravdepodobne vykonala skupina APT28, známa aj ako Fancy Bear.

Hackerský útok, podobný tomu z Británie, hlási podľa AP aj popredný ruský mobilný operátor Megafon. Podľa jeho hovorcu Piotra Lidova boli napadnuté počítače v pobočkách spoločnosti v Rusku, ale mobilné služby fungujú bez problémov. Útočníci požadujú zaplatenie 300 dolárov za odblokovanie systému, uviedol Lidov s tým, že spoločnosti sa podarilo obnoviť fungovanie call centra, ale väčšinu pobočiek dočasne uzatvorila.

Niektoré ruské médiá informovali aj o hackerských útokoch na ministerstvo vnútra a Vyšetrovací výbor Ruskej federácie. Druhá menovaná inštitúcia to však poprela.

Renomovaná spoločnosť Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá ochranou počítačov pred kybernetickými hrozbami, uviedla, že uvedený ransomware sa zrejme objavil až v 74 krajinách sveta a ich počet stále rastie.

Obzvlášť masívny bol útok na počítače v Rusku.

SVET/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ransomware

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.