Maďari sa proti ďalšiemu prílevu utečencov poistili. Nasadili na nich elektrický plot

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Elektrický signalizačný systém zatiaľ kopíruje len 10-kilometrový úsek. Postupne ho však Maďari vybudujú na celej 155-kilometrovej hranici so Srbskom.

Maďari sa proti ďalšiemu prílevu utečencov poistili. Do dvojitého plota, ktorý vyrástol na hraniciach so Srbskom, zaviedli elektrinu. Kým aktivisti hovoria o mimoriadne nehumánnom kroku, vláda tvrdí, že novinka ľudský život ohroziť nemôže.

Pozor! Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom! Takéto varovania sa objavili na hraničnom plote pri obce Röszke len pred pár dňami. Úrady sa novinkou nepochválili. Reagovali až keď o nej začali písať maďarské médiá. Tie dokonca informovali o tom, že človeka, ktorý sa ho dotkol, museli hospitalizovať. Rezort vnútra poskytol stanovisko, ktorým chce dať najavo, že na paniku ani rozhorčené reakcie nie je dôvod.

„V hraničných zábranách na maďarsko-srbskom úseku hraníc NIE JE zavedená elektrina, ktorá by bola schopná ohroziť ľudský život. Paralelne s dvojitými zábranami bol vybudovaný elektrický signalizačný bezpečnostný systém v dĺžke desať kilometrov," uviedlo maďarské ministerstvo vnútra vo svojom stanovisku.


Podrobnosti o tom, ako funguje, ministerstvo neposkytlo. Známe je len to, že pracuje na princípe elektrických impulzov s obmedzenou energiou. Človeku by ublížiť nemal, cieľom je odradiť ho od toho, aby sa plot pokúsil preliezť. Čo by sa stalo, keby sa ho chytilo malé dieťa, to nateraz zrejme istotou nevie povedať nikto.

„Toto nie je len proti medzinárodným dohodám. Je to proti zásadám ľudskosti, nemá to nič spoločné s kresťanskými ani európskymi hodnotami," myslí si poslankyňa za Demokratickú stranu Agnes Vadaiová.

Elektrický signalizačný systém zatiaľ kopíruje len 10-kilometrový úsek. Postupne ho však Maďari vybudujú na celej 155-kilometrovej hranici so Srbskom (mapa). Varovania sú v maďarčine, srbčine a arabčine a adresované sú tým migrantom, ktorých od cesty do Schengenu neodradí dvojitý plot, ani žiletkový drôt na jeho vrchu.

BUDAPEŠŤ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Srbsko

Dôležité udalosti