EÚ varuje Čínu pred dodávkami zbraní do Ruska. Išlo by o "krajnú medzu"

EÚ varuje Čínu pred dodávkami zbraní do Ruska. Išlo by o "krajnú medzu"
Na snímke šéf európskej diplomacie Josep Borrell hovorí na zasadnutí Európskeho parlamentu. Zdroj: TASR/AP/Jean-Francois Badias

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell varoval v pondelok Čínu pred poskytnutím zbraní Rusku pre účely vedenia vojenskej agresie na Ukrajine.

Stalo sa tak krátko po tom, ako Peking odmietol tvrdenia Spojených štátov, že by mohol pristúpiť k takémuto kroku. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

„Pre nás by to bola v našich vzťahoch krajná medza. Povedal mi, že sa to nechystajú urobiť – že to neplánujú. My však zostaneme ostražití,“ povedal Borrell po tom, ako počas uplynulého víkendu hovoril s vysokopostaveným čínskym diplomatom Wang Im.

Na každoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) obvinil Wang Spojené štáty z toho, že svojím "hysterickým" správaním porušujú medzinárodné pravidlá.

Prečítajte si tiež:

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu vyhlásil, že Čína zvažuje podporiť Moskvu „smrtiacimi prostriedkami“, a to „od munície až po samotné zbrane“.

Čína však tieto obvinenia označila za „nepravdivé“ a uviedla, že to je práve Washington, kto podnecuje tento konflikt vyzbrojovaním ukrajinských ozbrojených síl.

Odkedy Moskva pred rokom napadla Ukrajinu, všetkých 27 členských štátov EÚ sa pevne stavia na stranu Kyjeva, ktorému už poskytlo zbrane a finančnú pomoc vo výške miliárd eur.

Prehlbujúce sa vzťahy Pekingu s Moskvou a jeho odmietanie otvorene odsúdiť agresiu Kremľa vyvolávajú všeobecné obavy. Zatiaľ čo EÚ varovala Peking, blok zvažuje aj plány na urýchlenie výroby a dodávok potrebnej munície pre Kyjev.

„Urobíme všetko, čo bude v našich silách. Toto je najnaliehavejšia otázka – ak v nej zlyháme, potom je výsledok vojny skutočne ohrozený,“ dodal Borrell.

Joe Biden nečakane navštívil Kyjev a oznámil ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Viac v príspevku v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti