Putin v prejave o stave krajiny: My sme vojnu nezačali, džina vypustil z fľaše Západ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rusko robilo všetko pre to, aby vyriešilo situáciu na Donbase na východe Ukrajiny mierovou cestou.

Vyhlásil to v utorok v príhovore o stave krajiny ruský prezident Vladimir Putin a zároveň obvinil Západ z hrania "špinavej hry" s Ukrajinou. TASR o tom informuje podľa denníka The Guardian a televízie Sky News.

Podľa šéfa Kremľa bolo vlani vo februári "všetko pripravené na" odvetné kroky Ukrajiny na Donbase. „To všetko bolo v rozpore s dokumentami, ktorá prijala Bezpečnostná rada OSN“.

„Rád by som zopakoval - vojnu začali oni a my sme použili silu, aby sme ju zastavili,“ vyhlásil Putin, pričom vôbec prvýkrát použil slovo vojna v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu, všíma si Sky News.

Ruský prezident Vladimir Putin vystupuje s prejavom o stave krajiny pred oboma komorami parlamentu v Moskve. Zdroj: TASR/Dmitry Astakhov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Putin: Zodpovednosť za eskaláciu konfliktu leží na pleciach Západu

Podľa Putina Západ v roku 2014 podporil na Ukrajine "protištátny prevrat". Ukrajinci sa tak stali "rukojemníkmi svojich západných pánov", ktorí Ukrajinu okupujú politicky, ekonomicky a vojensky.

„Tento režim neslúži národným záujmom. Slúži záujmom zahraničných mocností“, povedal.

„Zodpovednosť za podnecovanie ukrajinského konfliktu, za eskaláciu a za nárast počtu obetí leží celá na pleciach Západu a samozrejme kyjevského režimu. Na súčasnom ukrajinskom režime, pre ktorý je ukrajinský národ cudzí,“ vyhlásil Putin.

Prečítajte si tiež:

Dodal, že Západ sa snaží spraviť z miestneho konfliktu globálny. „Budeme reagovať náležitým spôsobom. Hovoríme o existencii našej krajiny,“ vyhlásil.

Rusko bolo podľa Putina otvorené k dialógu so Západom o rovnoprávnom systéme bezpečnosti, no dostávalo len "nepravdivé odpovede".

Putin sa v prezidentskej funkcii prihovoril Federálnemu zhromaždeniu v utorok už 18. krát. Predtým to bolo v apríli 2021. Vlani príhovor o stave krajiny nepredniesol, čo Kremeľ odôvodnil "dynamikou udalostí" vlaňajšieho roku, píše agentúra DPA.

Putin kritizoval ruských oligarchov

Putin v prejave skritizoval ruských oligarchov, že míňajú príliš veľa peňazí na paláce a jachty. Miesto toho by sa podľa neho mali zamerať na pomoc s rozvojom vlastnej krajiny, informuje portál Sky News.

Niektorí z nich podľa Putina vnímajú Rusko ako iba „zdroj príjmov a o tieto peniaze ich pripravil Západ“ čím šéf Kremľa narážal na západné sankcie a zmrazenie účtov ruských oligarchov.

„Nikto z bežných občanov našej krajiny ich neľutoval pre ich masívne finančné straty. Nikomu nebolo ľúto, že prišli o paláce a jachty,“ dodal Putin.

Správu budeme aktualizovať

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o návšteve amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjeve:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti