V Paríži zverejnili zloženie vlády, ministrom životného prostredia bude známa tvár

Nicolas Hulot.
Zdroj: TASR/AP

Vymenovanie Alexisa Kohlera za Macronovho generálneho tajomníka v Elyzejskom paláci je signálom pravicovým voličom pred júnovými parlamentnými voľbami.

Zloženie prvej vlády novozvoleného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zverejnili dnes popoludní v Paríži. Ministrom zahraničných vecí v nej bude bývalý minister obrany Jean-Yves Le Drian a ministerkou obrany centristická politička Sylvie Goulardová. Bruno Le Maire prevezme v prvej Macronovej vláde rezort financií a Gérard Collomb ministerstvo vnútra, oznámil Macronov generálny tajomník Alexis Kohler.

Le Drian má 69 rokov a bol francúzskym ministrom obrany počas päťročného mandátu bývalého prezidenta Francoisa Hollanda. Patril medzi najpopulárnejších ministrov jeho socialistickej vlády. Velil francúzskym vojenským operáciám v Mali, Stredoafrickej republike, Iraku a Sýrii.

Nová ministerka obrany Goulardová (59) je proeurópska centristická politička. Svoju profesionálnu kariéru začala na ministerstve zahraničných vecí, kde bola členkou tímu, ktorý rokoval o dôsledkoch opätovného zjednotenia Nemecka v rokoch 1989-1990. Pracovala tiež ako politická poradkyňa Taliana Romana Prodiho, keď bol v rokoch 2001-2004 predsedom Európskej komisie. Od roku 2009 je členkou Európskeho parlamentu.

Bruno Le Maire (48) je významným členom konzervatívnej strany Republikáni. Za vlády bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho bol v rokoch 2009-2012 ministrom poľnohospodárstva.

Ministerkou športu bude svetoznáma šermiarka, olympionička a majsterka sveta v šerme Laura Flessel-Colovic (45).

Zdroj: TASR/AP

Vymenovanie Alexisa Kohlera za Macronovho generálneho tajomníka v Elyzejskom paláci je signálom pravicovým voličom pred júnovými parlamentnými voľbami.

Nový minister vnútra Gérard Collomb (69) je od roku 2001 starostom Lyonu, tretieho najväčšieho mesta Francúzska. Bol tretím významným socialistickým politikom, ktorý podporil Macronovu prezidentskú kandidatúru.

Ministrom životného prostredia sa stane známy novinár a cestovateľ Nicolas Hulot (62). Slováci ho dobre poznajú z cestopisnej série Ushuaia Nature.

Hulot ponuku prijal a zdôveril sa s tým aj na svojom twitterovom konte.

Zdroj: Twitter/Nicolas Hulot

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Macrone

Dôležité udalosti