Zahraničné

Ukrajina sťahuje z Krymu všetkých vojakov. Z domovov odchádzajú celé rodiny

Situácia na Ukrajine
Zdroj: SITA

Napätá situácia pretrváva aj na mori.

Ukrajina sťahuje z Krymského polostrova všetkých svojich vojakov. Informoval o tom v Kyjeve predseda parlamentu a dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov, ktorý vysvetlil, že toto rozhodnutie bolo prijaté vzhľadom na "ohrozenie života a zdravia" vojakov a ich rodín.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO), ktorá o redislokácii ukrajinských vojakov z Krymu rozhodla, súčasne nariadila ministerstvu obrany evakuovať rodiny vojakov a zabezpečiť náhradné ubytovanie nielen im, ale aj osobám, ktoré sú nútené opustiť svoje domovy kvôli nátlaku ruských jednotiek.

Zdroj: SITA

Turčynov v príhovore k členom dohodovacej komisie parlamentu uviedol, že ukrajinskí vojaci na Kryme splnili svoju povinnosť a "umožnili ukrajinskej armáde dostať sa do stavu najvyššej bojovej pohotovosti, začať čiastočnú mobilizáciu". Dodal, že ukrajinská armáda je "v súčasnosti profesionálna a pripravená brániť ukrajinskú zem". Poďakoval sa súčasne všetkým vojakom, ktorí zostali verní prísahe príslušníka ukrajinských ozbrojených síl a neprešli do ruskej armády či krymskej tzv. domobrany.

Rozhodnutie o stiahnutí ukrajinských vojakov z Krymu bolo zrejme prijaté v súvislosti s dnešným útokom na ukrajinskú vojenskú základňu vo Feodosiji, kde ruskí vojaci zadržiavajú najmenej 80 ukrajinských kolegov, pričom ich dvoch veliteľov odviezli vrtuľníkmi na neznáme miesto.

Ukrajinská posádka vo Feodosiji dostala od ruských jednotiek, ktoré objekt obsadili a obkľúčili, ultimátum, aby do 15.00 h opustili Krymský polostrov a vrátili sa na pevninu. Informoval o tom nemenovaný ukrajinský vojak zo základne s tým, že ruská strana im pritom nedala žiadne záruky o bezpečnom odchode.KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti