Čierny víkend na najvyššej hore sveta. Everest si vyžiadal štyri obete

Najvyššia hora sveta Mount Everest meria  8 848 m.
Zdroj: TASR

Slovák Vladimír Štrba nebol jedinou obeťou náladovej hory.

Pod najvyššou horou sveta Mt. Everestom (8848 m n. m.) zahynuli počas uplynulého víkendu až štyria horolezci, vrátane Slováka Vladimíra Štrbu.

V sobotu sa slovenskému horolezcovi podarilo bez použitia prídavného kyslíka dosiahnuť južný predvrchol (8749), na ktorom sa otočil veľmi neskoro a začal zostupovať. Na pomoc sa mu vydala skupina šerpov, ktorá postupovala k vrcholu. Jeho evakuácia z výšky nad 8400 metrov trvala veľmi dlho, do Južného sedla (7906) ho dostali v kritickom stave a s omrzlinami na rukách a na nohách. Jeho situácia bola po treťom dni pobytu v zóne smrti natoľko zlá, že evakuácia do nižších táborov už nebola možná.

Zdroj: Twitter/ Altitude

Okrem neho výstup na Mt. Everest neprežil ani Ind Ravi Kumar. Dvadsaťsedemročnému horolezcovi zostalo zle pri zostupe z vrcholu a napokon sa nedostal ani do najbližšieho tábora. Záchranári videli jeho telo, no nepodarilo sa im k nemu dostať. Pri zostupe pravdepodobne doplatil na približne 200-metrový pád.

Najvyšší vrch sveta si počas "čierneho víkendu" vyžiadal aj životy 50-ročného Američana Rolanda Yearwooda a 54-ročného Francesca Enrica Marchettiho z Austrálie. Tohtoročná jarná sezóna na Evereste tak má už šesť obetí, informovala agentúra AP. 

KÁTHMANDU/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Horolezci

Dôležité udalosti