K ISS mieri záchranná misia: Rusko poslalo náhradu za poškodenú loď, ktorá dopraví na Zem uviaznutú posádku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kozmická loď bez posádky Sojuz MS-23 odštartovala v piatok k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), odkiaľ má dopraviť na Zem trojčlennú posádku. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.

Nosná raketa so Sojuzom odštartovala v skorých ranných hodinách z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, píše DPA s odvolaním sa na zábery, ktoré zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Sojuz MS-22 by sa mal s IIS spojiť v nedeľu 26. februára. Z paluby ISS privezie na Zem trojčlennú posádku - ruských kozmonautov Sergeja Prokopieva a Dmitrija Petelina a Američana Franka Rubia. Kozmickú loď Sojuz MS-22, ktorú mali pôvodne na návrat použiť, poškodil meteorit.

Prečítajte si tiež:

Ich návrat na Zem sa pre poruchu presunul až na september, uviedla ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Pôvodne to malo byť 28. marca, na ISS tak pobudnú o pol roka dlhšie. Na vesmírnu stanicu ich vlani v septembri dopravil Sojuz MS-22.

Okrem Prokopieva, Petelina a Rubia sú na ISS aj astronauti NASA Nicole Mannová a Josh Cassada, Ruska Anna Kikinová a Japonec Koiči Wakata. Táto štvorica sa na ISS vyviezla v októbri minulého roka v module americkej spoločnosti SpaceX.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.