Uviaznutí astronauti sú zachránení. K ISS sa pripojila vesmírna loď, ktorá ich dopraví na Zem

Uviaznutí astronauti sú zachránení. K ISS sa pripojila vesmírna loď, ktorá ich dopraví na Zem
Ilustračná snímka - Medzinárodná vesmírna stanica Zdroj: profimedia.sk/NASA

Ruská kozmická loď bez posádky Sojuz MS-23, ktorá odštartovala v piatok (24.2.) z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, sa v nedeľu skoro ráno pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra AFP.

Loď má z paluby ISS priviezť na Zem trojčlennú posádku - ruských kozmonautov Sergeja Prokopieva a Dmitrija Petelina a Američana Franka Rubia.

Prečítajte si tiež:

Rok vo vesmíre

Táto trojica priletela na ISS v septembri minulého roka a na stanici mala zostať do konca marca. Ich pôvodnú loď, ktorú mali použiť aj na návrat, však medzičasom poškodil malý meteorit.

Pre poruchu sa ich návrat posunul o šesť mesiacov, vo vesmíre tak celkovo strávia jeden rok. Poškodená loď by sa na Zem mala bez posádky vrátiť koncom marca.

Prečítajte si tiež:

Okrem Prokopieva, Petelina a Rubia sú na ISS aj astronauti NASA Nicole Mannová a Josh Cassada, Ruska Anna Kikinová a Japonec Koiči Wakata. Táto štvorica sa na ISS vyviezla v októbri minulého roka v module americkej spoločnosti SpaceX.

Budúci týždeň by sa k nim mali pripojiť ďalší štyria astronauti z USA, Ruska a Spojených arabských emirátov, ktorí tiež priletia na lodi SpaceX.

O záchrannej misii sme informovali aj v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.