Británia dosiahla s EÚ dohodu o pravidlách pre Severné Írsko pre brexite

Británia dosiahla s EÚ dohodu o pravidlách pre Severné Írsko pre brexite
Britský premiér Rishi Sunak (vpravo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pózujú počas stretnutia vo Windsore. Zdroj: TASR/AP/Dan Kitwood

Spojené kráľovstvo v pondelok oznámilo, že dosiahlo s Európskou úniou dohodu o vyriešení obchodného sporu týkajúceho sa Severného Írska, ktorý viedli po brexite. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Rokovania o protokole brexitovej zmluvy o Írsku a Severnom Írsku trvali viac než rok, pripomína AFP. Tento spor naštrbil vzájomné vzťahy a tiež ohrozuje výsledky desaťročí mierového procesu v Severnom Írsku.

Britský premiér Rishi Sunak a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dosiahli dohodu na zámku Windsor západne od Londýna.

Prečítajte si tiež:

Londýn v roku 2020 rámci "rozvodovej" dohody s EÚ súhlasil, že predpisy EÚ sa budú naďalej vzťahovať na pohyb tovaru do Severného Írska, súčasti Spojeného kráľovstva. Zostalo tak fakticky na jednotnom trhu EÚ.

Zámerom je zachovať mier v Severnom Írsku v súlade s veľkopiatkovou dohodou z roku 1998, podľa ktorej musí byť zabezpečená trvalá ekonomická integrácia medzi Severným Írskom a členom EÚ Írskom.

Britská vláda však opakovane pohrozila, že tento protokol jednostranne zmení v prípade, ak Európska únia neodsúhlasí zmeny.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o Brexite:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti