Zahraničné

Lídri G7 to Putinovi natreli

Vladimir Putin rečnil vyše štyri hodiny
Zdroj: SITA

Summit bude v Bruseli, nie v Soči.

Skupina siedmich ekonomicky najrozvinutejších krajín sveta pozastavila spoluprácu s Ruskom v rámci zoskupenia G8. Lídri skupiny G7 súčasne pohrozili pritvrdením sankcií voči Moskve v prípade ďalšej destabilizácie situácie na Ukrajine. 

"Za týchto okolností sa nezúčastníme na plánovanom summite (G8) v Soči. Pozastavujeme svoju účasť v G8, až pokým Rusko nezmení kurz a okolnosti sa vrátia naspäť tam, kde bude možné viesť zmysluplnú diskusiu," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, vydanom na záver mimoriadnej schôdzky lídrov G7, ktorá prebehla na okraji summitu o jadrovej bezpečnosti v holandskom Haagu. 

Namiesto pôvodne plánovaného summitu s Ruskom v Soči sa v júni stretnú len vo formáte G8, a to Bruseli. 

Predstavitelia sedmičky súčasne pohrozili, že v prípade pokračujúcej eskalácie napätia na Ukrajine zo strany Moskvy sú "pripravení zintenzívniť sankcie, vrátane koordinovaných sektorových sankcií, ktoré by mali výrazný a postupne sa stupňujúci dopad na ruskú ekonomiku". 

Lídri G7 v Haagu diskutovali aj o možnostiach, ako v najbližších týždňoch a mesiacoch znížiť závislosť na ruských energetických zdrojoch, uviedol šéf britskej diplomacie William Hague. Podľa neho sa už do konca roka neuskutoční ani jedna schôdzka vo formáte G8. 

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa citovaného agentúrou Reuters by jasným signálom pre prijatie nových sankcií voči Moskve bola ruská intervencia na východe alebo juhu Ukrajiny, ako aj prípadné vypuknutie násilia na Kryme. 

Podľa uvedeného zdroja lídri G7 diskutovali o tom, aký dopad by mali potenciálne ekonomické sankcie voči Rusku na ďalšie krajiny. Hovorili aj o tom, ako by za súčasnej situácie mohlo NATO podporiť spojencov v oblasti východnej Európy.

HAAG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti