Morskú pannu na protest natreli na červeno

Neznámi páchatelia natreli v noci na 30. mája jeden z najznámejších symbolov Kodane - sochu Malej morskej víly červenou farbou.
Zdroj: TASR/AP

Podľa polície je to vraj súčasť boja proti lovu veľrýb na Faerských ostrovoch.

Neznámi páchatelia natreli v noci utorok (30. 5.) červenou farbou jeden z najznámejších symbolov dánskej metropoly Kodaň - sochu Malej morskej víly.

Podľa dánskej polície a miestnych médií ide pravdepodobne o súčasť boja proti lovu veľrýb na dánskych Faerských ostrovoch, ktoré majú vlastnú vnútornú samosprávu.

Vedľa sochy bol totiž sprejom nastriekaný nápis: "Dánsko, chráň veľryby Faerských ostrov," ktorý pravdepodobne odkazuje na lov delfínov guľatohlavých, ktorý sa tam každoročne koná.


Sochu Malej morskej víly - na skale sediacu, 1,25 metra vysokú bronzovú skulptúru z dielne dánskeho výtvarného umelca Edvarda Eriksena - slávnostne umiestnili z iniciatívy vtedajšieho majiteľa pivovaru Carlsberg Carla Jacobsena v zátoke kodanského prístavu v roku 1913.

Dielo, ktorého vznik inšpirovala rovnomenná rozprávka Hansa Christiana Andersena, presnejšie balet na jej motívy, sa v minulosti stalo terčom viacerých útokov vandalov a extrémistov, ktorí ju neváhali poliať farbou, odraziť jej hlavu a ruku, či obliecť ju do burky.

KODAŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti

ONLINE: Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna, vyhlásila Zelenská ON-LINE
  • Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská dala interview ukrajinskej televízii RADA TV spolu so svojím manželom Volodymyrom Zelenským, ktorý si 20. mája pripomínal tri roky pôsobenia v prezidentskom úrade.

  • Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev.

  • Zelenskyj plánuje zákon o postavení poľských občanov na Ukrajine