Hackeri zverejnili chúlostivé fotografie pacientov s plastikou. Je medzi nimi aj slávna speváčka

Hackeri zverejnili chúlostivé fotografie pacientov s plastikou. Je medzi nimi aj slávna speváčka
Zdroj: Facebook/ Natalija Bunke

Na zozname pacientov, ktorých fotografie zverejnili, je aj speváčka Natalija, známa v pobaltských krajinách.

Unikli údaje o stovkách ľudí, ktorí podstúpili plastické operácie. Chúlostivé fotografie pacientov z celej Európy teraz visia na internete. Zverejnili ich hackeri. Práve oni nabúrali databázu vychýrenej plastickej kliniky v Litve. Teraz pacientov vydierajú, že pokiaľ im nezaplatia, citlivé fotografie na internete ostanú ďalej.

Nie je tajomstvom, že záujem o plastické operácie má čoraz viac ľudí. A drvivá väčšina pacientov sa o informáciu, že si ľahli pod nôž, len aby vyzerali lepšie, deliť s verejnosťou nechce. Platí to aj pre pacientov kliniky, ktorá sa neubránila hackerskému útoku.

"Naši klienti sú, samozrejme, v šoku. Chcel by som sa im za tieto nepríjemnosti ospravedlniť. Hackeri sú vydierači, vydierajú našich klientov veľmi nevhodnými esemeskami," povedal Jonas Staikunas, riaditeľ kliniky plastickej chirurgie.

Počítačoví piráti zverejnili vyše 20-tisíc fotografií a osobné údaje pacientov. Aby ich z internetu stiahli, od každého pacienta pýtajú okolo 2000 eur.

"Je to vydieranie. Hovoríme o vážnom zločine. Páchateľom hrozí trest od troch do desiatich rokov väzenia. Dopúšťajú sa však aj ďalších zločinov, ako napríklad sledovanie osobného života a zneužívanie informácií zo súkromia," povedal vyšetrovateľ Andzejus Raginskis.

Na zozname pacientov, ktorých fotografie zverejnili, je aj speváčka Natalija, známa v pobaltských krajinách. Na klinike sa však nechali vylepšiť aj pacienti z väčšej diaľky - napríklad z Nemecka, Británie, Nórska a z iných európskych štátov.


LITVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Klinika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.