V Afganistane popravia 11 teroristov z Talibanu či siete Hakkáníovcov

Bezpečnostné zložky hliadkujú neďaleko miesta samovražedného útoku vo vládnej štvrti v Kábule.
Zdroj: TASR/AP

Výbuch poškodil viacero veľvyslanectiev vrátane nemeckého, kde prišiel o život afganský ochrankár.

V Afganistane sa chystajú po stredajšom bombovom útoku v Kábule popraviť dovedna 11 usvedčených teroristov. Poprava sa podľa zdroja agentúry DPA z afganského prezidentského paláca uskutoční na základe dekrétu, ktorý dnes podpísal afganský prezident Ašraf Ghaní.

Televízia Tolo TV uviedla, že medzi odsúdenými teroristami sú bojovníci z radikálneho islamistického hnutia Taliban, ale tiež teroristickej siete rodového klanu Hakkáníovcov.

K zodpovednosti za stredajší útok, ktorý si vyžiadal zhruba 90 obetí na životoch a vyše 460 zranených, sa doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina.

Vedenie afganskej bezpečnostnej služby v noci nadnes vyhlásilo, že plán stredajšieho útoku v diplomatickej štvrti Kábulu bol vypracovaný sieťou Hakkáníovcov a pakistanská spravodajská služba - vojenská rozviedka ISI - sa na ňom priamo podieľala a koordinovala ho.

Hakkáníovci sú obzvlášť brutálna povstalecká skupina, ktorá veľmi tesne spolupracuje s fundamentalistickým hnutím Taliban. Afganistan dlhodobo podozrieva Pakistan z podpory tohto klanu i ochrany vedenia a radových členov Talibanu.

Podozrenie z krviprelievania však padlo na hnutie Taliban a teroristickú organizáciu Islamský štát. Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ale účasť na útoku poprel a zároveň odsúdil, že bol namierený proti civilistom.


KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Afganistan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.