Svoj život zasvätila pomoci holubom. Pokornejších pacientov by ste medzi zvieratami hľadali len ťažko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Väčšina ľudí považuje holuby za vtáky, ktoré roznášajú choroby, znečisťujú mestá a znepríjemňujú nám život. Katka z z organizácie Holubi v núdzi má ale na tieto zvieratá opačný pohľad.

Zachraňuje zranené a choré vtáky a často si ich berie domov na doliečenie. Jej veľkým snom je na okraji Prahy vybudovať záchrannú stanicu pre holuby, ktorá by bola osožná tak pre zvieratá, ako aj pre čistotu mesta.

Holuby sú v mestách v ohrození, zraňujú ich autá a zamotávajú sa do ochranných sietí. Pre jemné holubie prsty sú problémom aj rybárske lanká pri riekach či ľudské vlasy. Vlasec sa holubovi do nohy či malého prsta postupne zarezáva a sťahuje sa, po čase noha či prst opuchne a neskôr môže odpadnúť.

Keďže najmä v zimnom období sú odkázané na potravu z odpadkov, sú vnímané ako špinavé tvory. Holuby sú však čistotné. Väčšinu dňa strávia čistením si peria.

Prečítajte si tiež:

​Ľudia sa Kateřiny zvyknú pýtať či pomoc holubovi, v prípade amputácie krídla, nie je zbytočná. „Aj keď holub krídlo nemá a zvyká si na to, že nemôže letieť, môže mať ešte pekný život. Keď holubovi nájdem nový domov a viem, že tam môže žiť ešte dobrý život, tak ho nechcem dať utratiť,“ hovorí.

Pomáhajú jej kamarátky, ktoré si niekedy tiež holuby zoberú domov. Kateřina má kontakty na veterinárov, ktorí sa venujú aj vtákom, preto vie, kde ju v prípade potrebnej pomoci pre holuba neodmietnu.

Aj v Bratislave žijú kolóny holubov na povalách mnohých opustených a chátrajúcich budov už desaťročia. O mestských holubníkoch sa na Slovensku rozpráva už pätnásť rokov, záujem však nemal ani bratislavský magistrát.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.