Chirurg kvôli peniazom zmrzačil desiatky zdravých žien: Klamal im, že majú rakovinu

Operácia prsníka.
Zdroj: TV Markíza

Pod zdĺhavom procese sa všetci poškodení dočkali verdiktu, ktorý chirurga posiela za mreže.

Chirurg, ktorý zbytočne operoval zdravé ženy, dostal 15-rokov väzenia. Pre jeho pacientky, ktoré ho nenazvú inak ako "netvor" je to aspoň malé zadosťučinenie. Mnohé z nich majú po jeho zákrokoch trvalé následky.

Pre britského doktora Iana Pettersona medicína nebola poslaním. On nemyslel na zdravie svojich pacientok, ale len na svoj osobný prospech. Zdravé ženy strašil, že im hrozí rakovina prsníka len preto, aby ich mohol operovať. Zákrokmi zarobil obrovské sumy, za ktoré si kúpil luxusný dom a niekoľko ďalších nehnuteľností nielen v Británii, ale aj v USA.

„Pred súdom sa ani len nepokúsil prejaviť nejakú ľútosť, čo zrejme odhaľuje jeho skutočný charakter," povedala pacientka Patricia Welchová.

Lekár takto ohrozoval životy pacientok takmer pätnásť rokov. Pod nôž sa mu dostali desiatky žien, vážne zmrzačil najmenej 17 z nich. Absurdne vyznieva aj príbeh Deby Douglasovej, ktorá kvôli nemu zbytočne podstúpila 7-mesačnú chemoterapiu.


„Prišla som o prsníky a absolvovala som chemoterapiu, hoci som bola zdravá. Ten človek zmýšľal ako mašina na peniaze. No mal v sebe zrejme aj potrebu hrať sa na boha. Rád hovoril- ste vyliečená. Mala som ho za brilantného lekára," povedala sklamaná pacientka Deby Dauglasová.

O chirurgovi mala istý čas pochybnosti aj nemocnica v Nottinghame, kde pracoval. Napriek tomu podozrenia nedala vyšetriť a nakoniec ho nechala operovať ďalej. Až pred 8 rokmi na neho podala prvú žalobu pacientka. Pod zdĺhavom procese sa všetci poškodení dočkali verdiktu, ktorý chirurga posiela za mreže.

„Porota našťastie videla, aká je pravda a vyniesla verdikt, v ktorí sme všetci dúfali," povedala so zadosťučinením Patricia Welch.

„V tomto prípade ide o zneužitie jedného z najdôležitejších vzťahov v našej spoločnosti: je ním dôvera medzi lekárom a jeho pacientom. Ian Paterson túto dôveru zneužíval viac ako 10 rokov. Vedel, že jeho zákroky nie sú potrebné, no napriek tomu ich vykonával ďalej," dodala prokurátorka Pamela Jain.

NOTTINGHAM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.