Ak sa preukáže, že za prepuknutím pandémie stojí Čína, môže to skončiť na súde, naznačil právny expert

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Účet za pandémiu je obrovský a nie je konečný. Na celom svete podľahlo covidu takmer 7 miliónov ľudí. Počet obetí na Slovensku dosiahol zatiaľ 21-tisíc.

Boj so šírením koronavírusu utlmil globálnu ekonomiku o 9 biliónov eur. Produkcia na Slovensku sa v čase lockdownov znížila o 9 miliárd. OSN odhadla, že hospodárske spomalenie celého sveta "uvrhlo" do extrémnej chudoby ďalších 34 miliónov ľudí, väčšinou v Afrike.

Ak sa preukáže, že za prepuknutím pandémie stojí Čína, alebo iná krajina, naskytá sa otázka, či sa budeme môcť domáhať náhrady aspoň časti škôd.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Lukáša Marečka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského je takáto otázka namieste a v minulosti už takéto prípady skončili na súde.

„Každý štát má povinnosť predchádzať činnostiam, ktoré spôsobujú škody na území iných štátov a v prípade, že toto zanedbá, môže byť za tieto škody zodpovedný. V iných prípadoch, ako v oblasti úniku vírusu, už boli takéto veci judikované či už Medzinárodným súdnym dvorom alebo arbitrážnym súdom,“ uviedol Mareček. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.