Svedectvá z Londýna, po ktorých pochopíte, aká hrôza sa v noci odohrala

Jeden zo zastrelených teroristov.
Jeden zo zastrelených teroristov. Zdroj: Profimedia

Jedným z prvých ľudí, ktorí sa zbehli na miesto útoku, bol aj reportér denníka The Sun Ben Leo.

Bezprostredne po teroristickom útoku na britskú metropolu sa objavujú desivé svedectvá, aké hrôzy sa v sobotu večer v Londýne odohrali. Svedkovia popisujú, ako videli mladú ženu s podrezaným hrdlom, ako sa bránili fľašami a stoličkami, alebo ako policajti pri prestrelke zasiahli jedného civilistu do hlavy. Svedectvá zosumarizoval portál tn.cz.

Reportáž TV Markíza z teroristického útoku v Londýne


Jedným z prvých ľudí, ktorí sa zbehli na miesto útoku, bol aj reportér denníka The Sun Ben Leo. Všimol si najmenej šiestich ľudí, ktorí ležali bez známok života na chodníku. "Jednej žene sa zúfalo snažili pomôcť, ale ležala vo veľkej kaluži krvi, vôbec sa nehýbala. Vyzeralo to, ako keby mala podrezané hrdlo," popisuje Leo.

"Pozrel som sa vľavo a videl som dvoch mužov s rozdrvenými nohami. Tiež ležali nehybne na chodníku," povedal reportér.

"Nikto nevedel, čo sa deje. Ľudia kričali a pobehovali okolo úplne šokovaní," dodal. Policajti podľa neho kričali na ľudí, aby odtiaľ utekali preč, ako len rýchlo dokážu.

"Vyšli sme z baru na cestu, pozrel som sa vľavo a tam bol chlapík. Myslel som si, že moc pil, ležal na zemi. Potom okolo preleteli tri policajné dodávky. Ten chlapík vyzeral, že je na tom veľmi zle," opísal ďalší svedok jednu z obetí.

Svedkovia tiež vypovedali, že keď dodávka narazila do lampy, vyskočili z nej traja muži "stredomorského vzhľadu, a začali na ulici bodať dlhými nožmi náhodných okoloidúcich."

"Mali nože. Dlhé čepele, aspoň 30 cm. Išli proste po Hlavnej ulici a náhodne bodali ľudí," cituje denník Daily Mirror taxikára, ktorý útok videl.

"Mladú dievčinu bodli do hrudníka, potom ležala na zemi. Je to smutné. Povedal som si, že sa ich pokúsim trafiť a zraziť, otočil som taxík, na jedného z nich namieril, ale on odskočil a v tej chvíli tam pribehli traja policajti, " popisuje taxikár.

Svedok Alex Shellum bol v krčme The Mudlark. Okolo desiatej hodiny do krčmy vbehla mladá žena vo veku okolo 20 rokov. "Ťažko krvácala z krku a z úst. Vyzeralo to, že jej prerezali hrdlo. Ľudia jej bežali na pomoc. Pred krčmou som videl, že ďalšieho človeka záchranári oživovali," vypovedal Shellum.

"Videl som na zemi chlapíka, hovoril, že ho dobodali. Bol celý od krvi. Potom som videl troch moslimov s nožmi ako utekali a dobodali pri železničnom moste dievča. Nič som nemohol urobiť. Napadli ju, potom ďalšieho chlapíka, potom utekali po ulici a ja som kričal: "Všetci utekajte, sú to teroristi, utekajte, utekajte, všetky pobodajú!" oopísal BBC útok muž, ktorého médiá identifikoval len krstným menom Gerard.

"Sledoval som ich, vliezli do krčmy a dobodali vyhadzovača. Liezli do barov a na všetkých útočili. Kričal som, nech všetci utekajú a hádžu na nich fľašky a pollitre. Snažil som sa všetkým pomôcť, ale bol som bezbranný. Keby som zakopol a spadol, tak by ma zabili. Utekali k ľuďom a kričali' To je za Alaha! '. Jednu dievčinu dobodali desaťkrát, možno pätnásťkrát, " spomína Gerard.

"Potom som videl, že policajti beží zlým smerom, kričal som na neho - Poďte ku mne, ja viem, kde sú - Ukázal som im smer a skryl sa za roh. Počul som tri výstrely a videl muža, ako leží na zemi. Myslím, že mali falošné samovražedné vesty, pretože keby boli pravé, tak by sa odpálili, "dodal Gerard.

Podľa svedkov zasiahla jedného okoloidúceho do hlavy guľka, keď policajti po útočníkoch strieľali. "Bol som v krčme Wheatsheaf. Personál zamkol dvere. Traja muži s veľkými poľovníckymi nožmi boli vonku. Snažili sa dostať dovnútra. Rozmlátili okná. Videl som, že jedného muža bodli do hrudníka najmenej päťkrát," povedal denníku Sun ďalší zo svedkov.

"Videl som, ako polícia vnikla dovnútra, vystrelili najmenej 20-krát. Jeden z chlapíkov v krčme to dostal do hlavy, myslím, že bol mŕtvy," dodal ďalší svedok.

LONDÝN/TVNOVINY.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Londýn

Dôležité udalosti