Maďarsko ako prvá krajina v EÚ uznalo Jeruzalem za oficiálne hlavné mesto Izraela

Maďarsko ako prvá krajina v EÚ uznalo Jeruzalem za oficiálne hlavné mesto Izraela
Na snímke maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Maďarská vláda v apríli presťahuje veľvyslanectvo Maďarska v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Maďarsko tak bude prvou členskou krajinou Európskej únie, ktorá urobí takýto krok, píše v piatok server Telex.hu s odvolaním sa na webovú stránku Times of Israel, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

O presťahovaní zastupiteľského úradu sa v uplynulých dňoch dohodli šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a jeho izraelský rezortný partner Eli Cohen a túto skutočnosť potvrdili vysokopostavené zdroje izraelského ministerstva zahraničných vecí píše Times of Israel. 

Podľa izraelského denníka je maďarské rozhodnutie vnímané ako ústretové gesto maďarského premiéra Viktora Orbána voči premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a jeho vláde uprostred ostrej kritiky jeho zámeru presadiť kontroverznú súdnu reformu.

Prečítajte si tiež:

Maďarská vláda týmto krokom uznáva Jeruzalem za oficiálne hlavné mesto Izraela, proti čomu v minulosti ostro protestovali arabské krajiny, keďže Jeruzalem je symbolom minimálne troch náboženstiev - židov, moslimov a kresťanov, pripomenul v tejto súvislosti server klubradio.hu, ktorý dodáva, že medzinárodné spoločenstvo už desaťročia akceptuje Tel Aviv ako hlavné mesto Izraela

.V roku 2017 urobil podobný krok Donald Trump, čo moslimské krajiny považovali za jednoznačnú provokáciu.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o voľbách v Izraeli:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.