Páchateľ útoku pred parížskou katedrálou prisahal vernosť IS

Pred chrámom Notre Dame leží zranený muž.
Zdroj: TASR/AP

Francúzsko je v stave vysokej pohotovosti od krvavých teroristických útokov v Paríži, Nice a na iných miestach.

Rodák z Alžírska, ktorý v utorok zaútočil na policajnú hliadku na námestí pred katedrálou Notre-Dame v Paríži, prisahal vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes televízna stanica BFMTV.
Spresnila, že videozáznam s prísahou našli vyšetrovatelia v utorok počas prehliadky v byte, ktorý si páchateľ útoku - 40-ročný Farid I. - prenajímal v meste Cergy v departmáne Val-d'Oise.

Hovorca francúzskej vlády Christophe Castaner dnes v Paríži vyhlásil, že páchateľ útoku pred parížskou katedrálou nevykazoval žiadne znaky svojej radikalizácie. Okrem toho všetko nasvedčuje tomu, že išlo o izolovaný čin. Žiadnu radikalizáciu na Faridovi I. nespozoroval ani bývalý školiteľ jeho dizertačnej práce na univerzite vo francúzskom meste Metz, Arnaud Mercier.

Mercier pre BFMTV uviedol, že témou dizertačnej Farida I. bol výskum práce médií okrem iného aj v kontexte volieb v severnej Afrike. Podľa Merciera bol Farid I. rád, že môže študovať vo Francúzsku, bol "prozápadne" orientovaný, ale "osamelý".
Švédsky denník Aftonbladet dnes napísal, že Farid I. "v rokoch 2009-2010 pracoval ako novinár na voľnej nohe pre rôzne noviny a rozhlas vo Švédsku a získal aj magisterský titul na univerzite v Uppsale".

Páchateľ útoku pred parížskou katedrálou je momentálne v nemocnici a vyšetrovatelia čakajú na povolenie od lekárov, aby ho mohli vypočuť. Zatiaľ naňho uvalili väzbu.
K teroristickému útoku došlo v utorok popoludní na námestí pred katedrálou Notre-Dame, ktorým denne prejdú tisíce turistov. Útočník pristúpil k trom policajtom, ktorí tam hliadkovali, a snažil sa jedného z nich udrieť do hlavy kladivom. Neskôr sa zistilo, že okrem kladiva mal pri sebe aj dva kuchynské nože.

Jeden z policajtov okamžite začal strieľať, pričom 40-ročného útočníka zranil na hrudi a nohách. Bezprostredne po čine útočník vyhlásil, že je vojakom kalifátu IS.

Francúzsko je v stave vysokej pohotovosti od krvavých teroristických útokov v Paríži, Nice a na iných miestach, ku ktorým došlo za posledné dva roky. Tie si dokopy vyžiadali najmenej 238 ľudských životov a väčšinou sa k nim prihlásil IS.

K útoku na políciu došlo vo francúzskej metropole aj v apríli, keď páchateľ na bulvári Champs-Élysées vystúpil z auta a spustil paľbu na hliadkovacie vozidlo, pričom jedného z policajtov usmrtil a ďalších dvoch vážne zranil.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Notre Dame

Dôležité udalosti