Šokujúce zistenie švédskych médií. Útočník spred Notre Dame je uznávaný novinár

Farid Ikken.
Zdroj: Twitter/Expressen

Podľa francúzskych médií, podozrivý Farid Ikken pochádza z Alžírska. V roku 2004 sa oženil so švédskou ženou a presťahoval sa do Švédska.

Muž, ktorý v utorok s kladivom zaútočil na policajta pred katedrálou Notre Dame v Paríži, predtým pracoval ako novinár. Predpokladá sa, že podozrivý je Farid Ikken (40), ktorý predtým žil vo Švédsku a pracoval ako novinár pre verejnoprávny rozhlas, informoval švédsky bulvár Aftonbladet.

Muž, ktorý bol ozbrojený kladivom a dvoma nožmi, kričal "to je pre Sýriu" a vrhol sa na policajta a udrel ho. Ďalší policajt reagoval a dvakrát útočníka postrelil, ten zostal zranený ležať na zemi. Neskôr ho previezli do nemocnice.

Podľa francúzskych médií, podozrivý Farid Ikken pochádza z Alžírska. V roku 2004 sa oženil so švédskou ženou a presťahoval sa do Švédska, no už po roku so ženou nežil. Ikken študoval žurnalistiku v Štokholme a Uppsale.

Zdroj:Twitter/Expressen

"Muž pracoval ako novinár na voľnej nohe pre rôzne noviny a rozhlas vo Švédsku v rokoch 2009 až 2010," povedal profesor politickej komunikácie na univerzite Panthéon-Assas v Paríži Arnaud Mercier pre Aftonbladet. Píše The Local.

Švédsky rozhlas potvrdil, že osoba s týmto menom pre nich skutočne pracovala šesť týždňov v roku 2010. Základňu mal vtedy v Göteborgu, kde sa venoval lokálnym témam. Ikken odišiel zo Švédska v roku 2013, aby sa na krátko vrátil do Alžírska, predtým ako odišiel do Francúzska, aby študoval na doktorandskom stupni.


S profesorom Mercierom sa stretol v meste Metz, ten si nespomína, že by mal radikálne názory a myslí sa, že za jeho zradikalizovaním musia byť psychické problémy. "Nikdy nepovedal o Švédsku nič zlé a radoval sa z toho, že je novinár," dodal.

Newswire AFP uvádza, že podozrivý tvrdil na videu, ktoré sa našlo v jeho byte, že je vojakom kalifátu IS, citujúc zdroj blízky vyšetrovaniu. Švédska bezpečnostná služba (Säpo) nemala žiadne predchádzajúce záznamy o Ikkenovi. Motív útoku je stále v štádiu vyšetrovania.

Podľa informácií médií sa výrazne angažoval v sociálnych témach a v roku 2009 mal za sériu reportáži o imigrantoch dostať ocenenie aj od Európskej komisie.

PARÍŽ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Notre Dame

Dôležité udalosti