IS sa vyhráža ďalšími útokmi. Terčom môže byť aj obľúbené dovolenkové miesto Slovákov

Chorvátsko, Dubrovník.
Zdroj: shuterstock.com/julius fekete

Džihádisti varujú pred útokmi na Balkáne.

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa vyhráža útokmi na Balkáne, uviedol dnes bosniansky denník Večernji list. "Nezabudli sme na Balkán...a nechceme na neho zabudnúť. Len sme boli trochu zaneprázdnení..." uviedli džihádisti vo svojom propagandistickom časopise Rymiah, ktorý je určený čitateľom balkánskeho regiónu.

IS sa vyhráža teroristickými útokmi pre zločiny, spáchané na moslimskom obyvateľstve počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch. Srbi majú byť terčom útoku pre masaker v Srebrenici a Chorváti preto, že sú neveriaci.

V militantnom časopise tiež pripomínajú Chorvátom nedávnu udalosť, ktorá znepokojila chorvátskych obyvateľov bosnianskeho mesta Tuzla. Neznámi páchatelia tam vedľa katolíckeho kostola vyvesili zástavu teroristickej organizácie Kaukazský emirát.

Chorvátska populácia to vnímala ako potenciálnu hrozbu. Militanti z Kaukazského emirátu operuje v ruských oblastiach severného Kaukazu. Jej zámerom je "oslobodiť" túto časť Ruska od nadvlády Moskvy a zaviesť tam islamský emirát.

Tento cieľ je spoločný s IS, ktorý si vďaka intenzívnej propagande získal množstvo sympatizantov a nasledovníkov aj z radov iných džihádistických hnutí operujúcich v rôznych krajinách.

SARAJEVO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Balkán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.