Nemecko a Británia budú spoločne chrániť vzdušný priestor Estónska

Stíhačky Eurofighter.
Stíhačky Eurofighter. Zdroj: Profimedia.sk

Veľká Británia a Nemecko budú spoločne monitorovať vzdušný priestor nad členskými štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO) Estónskom, Lotyšskom a Litvou, ktoré hraničia s Ruskom. Spoločná operácia nemeckej Luftwaffe letectva a britského Kráľovského letectva (RAF) v Estónsku sa začne v pondelok, uviedli agentúry PA Media a DPA.

Takzvaná plne integrovaná operácia zahŕňajúca ozbrojenú a neozbrojenú ochranu a cvičné lety bude prvá svojho druhu. Nemecké a britské stíhačky Eurofighter budú podľa hovorcu spolkového ministerstva obrany hliadkovať v zmiešaných skupinách. Spoločné hliadkovanie a údržba strojov znižujú technickú a logistickú náročnosť pre obe krajiny, dodal.

Vedenie misie Baltic Air Policing (BAP) na ochranu vzdušného priestoru Estónska, Lotyšska a Litvy, ktoré nemajú vlastné nadzvukové bojové lietadlá, prevzalo v auguste 2022 na deväť mesiacov Nemecko. Na vojenskom letisku Ämari bolo umiestnených päť stíhačiek Eurofighter a okolo 150 nemeckých vojakov. Po Nemecku nasleduje v apríli Veľká Británia.

NATO chráni vzdušný priestor troch spomínaných pobaltských krajín od roku 2004. Na tento účel tam spojenci v rámci rotácie pravidelne premiestňujú bojové lietadlá a personál. Do Estónska tak čoskoro príde okolo 300 príslušníkov RAF.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 1. 3. 2023:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme armáda

Dôležité udalosti