Zahraničné

Severná Kórea odpálila dve balistické rakety stredného doletu

Kórejská raketa
Zdroj: TASR

Dnešné testy boli už šiestou raketovou skúškou Pchjongjangu od začiatku mesiaca.

Severná Kórea vypálila dnes dvojicu balistických rakiet stredného doletu do priestoru Japonského mora. Strely, pravdepodobne triedy Rodong, leteli zhruba 650 kilometrov, informovala tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejskú agentúru Jonhap, ktorá citovala tamojších armádnych činiteľov.

Pchjongjang pristúpil k odpáleniu rakiet iba niekoľko hodín po tom, ako sa jeho vojensko-politickí rivali Južná Kórea, Japonsko a Spojené štáty stretli na medzinárodnom summite o jadrovej bezpečnosti v holandskom Haagu, kde hovorili aj o aktivitách KĽDR. OSN zakázala krajine vykonávať testy akýchkoľvek balistických striel.

Ak by sa potvrdilo, že išlo o rakety triedy Rodong, dnešné odpálenie by pre KĽDR znamenalo značný posun od testov balistických rakiet krátkeho doletu, ktoré Pchjongjang testoval v uplynulých týždňoch na protest proti prebiehajúcim spoločným manévrom Soulu a Washingtonu. Vedenie KĽDR ich považuje za prípravu na inváziu.

Dnešné testy boli už šiestou raketovou skúškou Pchjongjangu od začiatku mesiaca. Severokórejská armáda odpálila minulý víkend z východného pobrežia krajiny 46 rakiet krátkeho doletu zem-zem typu Frog, vyvinuté ešte za čias Sovietskeho zväzu. Pchjongjang vtedy nevydal žiadne varovanie pre civilné lety a lodnú dopravu.

TOKIO, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.