Sabotáž Nord Streamu: Nemci varujú pred unáhlenými závermi, Kremeľ hovorí o dezinformačnej kampani

Sabotáž Nord Streamu: Nemci varujú pred unáhlenými závermi, Kremeľ hovorí o dezinformačnej kampani

Ukrajinská vláda nebola zapojená do minuloročnej sabotáže na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori, uviedol v stredu ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Nie je to naša činnosť,“ povedal Reznikov v Štokholme pred stretnutím s ministrami obrany členských krajín EÚ.

Reagoval na utorkovú správu amerického denníka New York Times (NYT), podľa ktorého americkí predstavitelia získali a preskúmali nové informácie, ktoré naznačujú, že za výbuchy na plynovodoch Nord Stream je zodpovedná "proukrajinská skupina".

Prečítajte si tiež:

Denník NYT s odvolaním sa na amerických predstaviteľov uviedol, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa na operácii akokoľvek podieľal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, alebo že by páchatelia konali na príkaz niektorého z ukrajinských vládnych predstaviteľov.

Zo správy od spravodajských služieb vyplýva, že tí, ktorí útoky na plynovodné potrubia spáchali, boli štátni príslušníci Ukrajiny alebo Ruska vystupujúci proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Správa však nešpecifikuje, o akú skupinu šlo, ani to, kto operáciu riadil alebo zaplatil, napísal NYT.

Zapojenie Kyjeva do útokov na plynovody Nord Stream ešte v utorok odmietol poradca kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Dodal, že ukrajinská vláda nemá žiadne informácie o "proukrajinských sabotážnych skupinách".

Kremeľ označil zistenia za dezinformačnú kampaň

Kremeľ v stredu označil správy médií o útokoch na potrubia plynovodu Nord Stream za "koordinované úsilie", ktoré má odkloniť pozornosť. TASR správu prevzala z webových stránok denníka The Guardian a stanice CNN.

Denník New York Times (NYT) v utorok napísal, že americkí predstavitelia získali a preskúmali nové informácie, ktoré naznačujú, že za minuloročné výbuchy na plynovode Nord Stream je zodpovedná "proukrajinská skupina".

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tieto správy označil za "dezinformačnú kampaň". Ukrajina akúkoľvek účasť na útokoch popiera.

Prečítajte si tiež:

„Tvorcovia týchto útokov chcú očividne odkloniť pozornosť,“ uviedol Peskov pre ruské médiá. Dodal, že ide o "koordinovane" vytváraný obsah médií.

„Ako môžu predstavitelia USA čokoľvek tvrdiť bez vyšetrovania?“ spýtal sa. Krajiny podieľajúce sa na prevádzke Nord Stream by podľa jeho slov mali trvať na urýchlenom a transparentnom vyšetrovaní.

Zatiaľ nevysvetlenými explóziami boli vlani 26. septembra poškodené tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora.

Plynovodom Nord Stream 1 v tom čase už plyn do Európy neprúdil kvôli rastúcemu napätiu medzi Moskvou a Západom po ruskej invázii na Ukrajinu. Moskva zastavenie prevádzky zdôvodňovala údržbou. Nord Stream 2 bol síce dokončený, kvôli vojne na Ukrajine a protiruským sankciám však nikdy nebol spustený.

Nemecko varuje pred unáhlenými závermi

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vystríhal v stredu pred predčasnými obvineniami. Reagoval tak na správy médií, že americké tajné služby vidia za sabotážou plynovodu Nord Stream "proukrajinskú skupinu". TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters a denníka The Guardian.

„Rovnako dobre to mohla byť zinscenovaná operácia s cieľom obviniť Ukrajinu. Aj túto možnosť už priniesli médiá,“ uviedol nemecký minister pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Pistorius sa v súčasnosti nachádza vo Švédsku na stretnutí ministrov obranu EÚ.

Prečítajte si tiež:

„Samozrejme tieto správy veľmi intenzívne sledujeme,“ reagovala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Tá sa v súčasnosti nachádza na návšteve v Iraku.

Sila ústavnej demokracie podľa nej spočíva aj v tom, že niekedy sa musí stiahnuť a nechať oficiálne úrady, aby pokračovali vo vyšetrovaní. „Nemala by sa uchyľovať k predčasným záverom na základe správ médií,“ uviedla Baerbocková.

Dodala, že Dánsko a Švédsku ju informovali o tom, že stále prebieha ich vyšetrovanie incidentu, počas ktorého boli plynovody Nord Stream poškodené.

Šéf NATO: Stále nie je jasné, kto podnikol sabotáž

Stále nie je jasné, kto útočil vlani v septembri na plynovody Nord Stream. V stredu to novinárom v Štokholme povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. TASR prevzala správu z portálu britského denníka The Guardian.

Stoltenberg počas zasadnutia ministrov obrany členských krajín EÚ vo švédskej metropole pred novinármi vyhlásil: „To, čo vieme, je, že bol útok proti plynovom Nord Stream, ale nemôžeme s určitosťou tvrdiť, kto je za tým. Prebiehajú vyšetrovania krajín a podľa môjho názoru je správne počkať, kým ich neukončia, až potom môžeme povedať viac o tom, kto sa tým stojí.“

Dánsko a Švédsko poškodenie plynovodu Nord Stream stále vyšetrujú.

Švédske noviny Expressen zverejnili zábery poškodenia plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.