Dovolenka na Malorke? Hlava na hlave, osuška vedľa osušky

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Domáci vyšli do ulíc. Chceli by zaviesť pre turistov limity, aby sa na 110km dlhom ostrove všetci pomestili.

Malorčania protestovali proti obrovskému prílevu turistov. Na obľúbenom španielskom ostrove totiž tento rok očakávajú rekordný počet dovolenkárov. Ekonomiku krajiny, ktorá sa po hospodárskej kríze zviecha pomalšie, to síce povzbudí, domáci však začínajú hovoriť o klaustrofóbii.

Doslova hlava na hlave, osuška za osuškou. Takto vyzerajú nádherné malorské pláže túto letnú sezónu. A to sa ešte ani poriadne nezačala. Ulice a bary sú plné turistov. Na cestách sa tvoria kolóny autobusov či požičaných vozidiel.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa domáci musia z prílevu dovolenkárov, ktorí sú ochotní utratiť nemalé peniaze, tešiť. Opak je však pravdou. Obavy rastú s počtom dovolenkárov na ostrove.

„Vidím to na vlastné oči, každý deň je to tu kompletne plné. Toto už nie je práca, ale boj, aby sa deň čo najskôr skončil. To, čo sa tu deje tento rok, je fakt ťažké," povedal pracovník pohostinstva Michael Bormann

Domáci preto vyšli do ulíc. Chceli by zaviesť pre turistov limity, aby sa na 110km dlhom ostrove všetci pomestili.

„Nemôžeme si dovoliť platiť nájom za náš dom, lebo ceny sú prispôsobené turistom," sťažuje sa miestny obyvateľ.


„Sme na ostrove a ten sa nerozrastie. Je to v záujme aj samotného dovolenkára. Nie je to žiadna zábava, keď musí ležať na pláži s rukami pri tele," povedal iný obyvateľ.

Nie však všetci turisti majú pre to pochopenie.

„Chodím sem veľmi často. Bol som tu už najmenej 30krát. Ale týmto protestom jednoducho nerozumiem. Z čoho chcú žiť, ak im sem prestanú chodiť turisti," uvažuje nemecký turista.

Ako to však býva zvykom, zlatá stredná cesta sa hľadá ťažko. Baleáry sú od turizmu závislé, turistický boom je však neudržateľný. Miestna vláda začala s niektorými opatreniami už vlani. Ochrániť chce najmä prírodné rezervácie. K tým najkrajším plážam či zálivom sa už napríklad vlastným autom nedostanete.

PALMA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Španielsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.