Zahraničné

Predstavujeme vám najmladšieho premiéra v EÚ

Najmladší extónsky premiér Taavi Röivas
Zdroj: Reuters

Nová estónska vláda zložila sľub, premiérom sa stal 34-ročný Taavi Röivas.

Stojedenčlenný estónsky parlament vyjadril 55 hlasmi dôveru novej koaličnej vláde pod vedením 34-ročného Taaviho Röivasa, ktorý je najmladším premiérom v Európskej únii. Vláda potom slávnostne zložila sľub.

Röivas vystriedal vo funkcii doteraz najdlhšie vládnuceho estónskeho premiéra Andrusa Ansipa, ktorý odstúpil 4. marca po takmer deviatich rokoch v úrade, aby umožnil svojmu nástupcovi pripraviť budúcoročné parlamentné voľby.

Zdroj: Reuters

Reformná strana vybrala najprv viceprezidenta Európskej komisie Siima Kallisa, aby zostavil novú vládnu koalíciu, no prezident Toomas Hendrik Ilves uprednostnil mladého ministra Röivasa.

Stojí na čele koalície zloženej z jeho stredopravej Reformnej strany a stredoľavej Sociálnodemokratickej strany, ktorá bola predtým v opozícii. Koalícia má v parlamente tesnú väčšinu.

Podľa pozorovateľov sa Reformná strana zbavila svojho predchádzajúceho partnera, konzervatívnej Únie vlasti a Res Publiky (IRL), aby pred budúcoročnými voľbami pomohla svojej oslabenej popularite. Voľby by sa mali konať v marci 2015.

TALLINN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti