Kanada zavádza zákaz dovozu hliníka a ocele z Ruska

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Kanada v piatok vyhlásila zákaz dovozu ruských výrobkov z hliníka a ocele s cieľom pripraviť Moskvu o príjmy na financovanie vojny na Ukrajine. Informuje agentúra AFP.

Podľa najnovších vládnych údajov mal tento dovoz v roku 2021 hodnotu takmer 250 miliónov kanadských dolárov (171 miliónov eur).

Zákaz prichádza v čase, keď vstúpilo do platnosti 200-percentné clo na dovoz ruského hliníka, ktoré minulý mesiac oznámili USA, a po tom ako EÚ už minulý rok zablokovala dovoz ruských výrobkov z ocele.

Prečítajte si tiež:

​„Kanada a jej partneri už sankcionovali ruskú centrálnu banku a zastropovali cenu ruskej ropy a plynu,“ uviedla vo vyhlásení kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová. „Teraz v koordinácii s opatreniami, ktoré oddnes prijali Spojené štáty, zabezpečujeme, aby ruský prezident Vladimir Putin nemohol platiť za svoju vojnu predajom hliníka a ocele Kanade,“ dodala.

Zákaz sa týka ruského neopracovaného hliníka, hliníkových plechov a hotových výrobkov vrátane nádob a iných predmetov pre domácnosť vyrobených z hliníka. Zakázané sú tiež všetky prvotné výrobky z ruskej ocele, vrátane železa a nelegovanej ocele, polotovarov a hotových výrobkov, ako sú potrubia a rúry.

Väčšina kanadského dovozu ocele pochádza zo Spojených štátov, čo predstavuje takmer 45 percent amerického vývozu ocele, zatiaľ čo Kanada vyváža takmer 90 percent svojej produkcie hliníka jej južnému susedovi.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 10. 3. 2023:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti