Mnohí Američania končia s pestovaním hrozna. Vinice sa menia na marihuanové polia

Pestovanie marihuany
Zdroj: TV Markíza

Oregonskí vinári zacítili príležitosť už pred dvoma rokmi, keď štát zlegalizoval pestovanie marihuany na medicínske účely.

Americkí pestovatelia hrozna chcú väčšie zisky, mnohí preto s vínom končia. Vinice v Oregone sa postupne menia na marihuanové polia.

Oregonskí vinári zacítili príležitosť už pred dvoma rokmi, keď štát zlegalizoval pestovanie marihuany na medicínske účely. Keď dali úrady nedávno zelenú aj rekreačnému používaniu, bolo rozhodnuté. Mnohí s vínom končia, iní sa zbavujú aspoň časti svojich viníc.

„Dôvod, prečo sa nám v marihuanovom priemysle bude dariť, je podľa mňa jednoduchý - máme skúsenosti s pestovaním hrozna a vieme, ako funguje biznis. Je to pre nás príležitosť začať novú éru. Môžeme slušne zarobiť,“ tvrdí Katherine Bryanová, manažérka Deer Creek Vineyards.

Tí, čo s pestovaním marihuany začali už pred dvoma rokmi, sa nesťažujú. Pomaly, ale isto, sa im biznis rozbieha. Vďačia za to úrodnej pôde, ale aj skúsenostiam.

„Minulý rok sme začali s 30 rastlinami, pestujeme päť odrôd. Tento rok ich máme 60. Výsledný produkt je na obzore,“ hovorí majiteľ Cowhorn Vineyard & Garden Bill Steele.

Nie všetci vinári sú ale marihuanou nadšení. Najmä tí starší sa boja, že marihuanové polia či všadeprítomná aróma sušenej rastliny bude mať vplyv na kvalitu ich hrozna a keďže víno vyvážajú aj do štátov, kde marihuana legálna nie je, musia si dávať pozor na čistotu svojho produktu.

„Robíme všetko preto, aby bol náš biznis transparentný a aby sme boli príkladom pre iných. Dávame pozor na to, aby sme sa my aj naši zamestnanci striktne držali platných zákonov,“ tvrdí Bryanová.

Oregončania chcú vyťažiť z toho, čo majú, maximum. Turistov lákajú na takzvané wine and weed parties - teda na párty, kde sa pije víno a fajčí marihuana. Samozrejme, všetko je domáceho pôvodu.


OREGON/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Marihuana

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia. (TASR)

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice. (TASR)

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.