Obľúbené letovisko zamorili potkany „veľké ako mačky“. Desia turistov a spôsobili aj ďalší závažný problém

Obľúbené letovisko zamorili potkany „veľké ako mačky“. Desia turistov a spôsobili aj ďalší závažný problém
Castle beach vo waleskom meste Tenby. Zdroj: shutterstock.com/Richard Whitcombe

Úrady vo waleskom meste Tenby riešia neobvyklý problém. Tamojšiu pláž totiž zamorili obrovské potkany, čím trpí turizmus ale aj samotní obyvatelia.

Hlodavce sa nekontrolovateľne množia a keďže majú dosť potravy, mnohé z nich dorástli do veľkosti mačiek. Ďalším problémom sú vyhĺbené nory, ktorými je pretkaný najmä svah nad obľúbenou plážou Castle Beach, ktorú ročne navštívia desaťtisíce turistov, píše The Guardian.

Sieť tunelov je taká hustá, že terén začína byť nestabilný a hrozí jeho prepadnutie. Úrady v meste preto postihnutú oblasť ohradili a s pomocou návnad sa snažia potkany vylákať z nôr a odchytiť.

„Sme si vedomí problémov s hlodavcami a potreby ďalších návnadových miest a pracujeme na riešení tohto problému,“ uviedol pre portál denníka Independent jeden z hovorcov grófstva Pembrokeshire.

Prečítajte si tiež:

​Castle Beach patrí medzi najnavštevovanejšie pláže vo Walese a premnoženie potkanov tak má veľký vplyv na ekonomiku priľahlej oblasti. „Niektorí návštevníci kŕmia vtáky, ktorými sa živia potkany. Problému to vôbec nepomáha,“ uviedla starostka Tenby Sam Skyrmeová-Blackhallová.

Výskyt prerastených hlodavcov už sa neobmedzuje iba na pláž a blízke útesy. Ľudia ich stretávajú na uliciach. Jeden z tamojších obyvateľov na veľkú krysu doslova narazil vo svojej obývačke. „Tá vec sa odrazu rozbehla a narazila mi do nohy,“ sťažoval sa.

Video zachytávajúce sieť nôr s premnoženými potkanmi si môžete pozrieť TU.

Slováci prejavili po pandémii o dovolenky extrémny záujem a cestovky hlásia už teraz plné kapacity. Viac sa dozviete z reportáže:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.