Naď priblížil, odkiaľ má Slovensko ponuku v hodnote 900 miliónov za stíhačky Mig-29

Naď priblížil, odkiaľ má Slovensko ponuku v hodnote 900 miliónov za stíhačky Mig-29
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Poverený minister obrany Jaroslav Naď priblížil, od koho dostalo Slovensko ponuku v hodnote 900 miliónov eur ako náhradu za stíhačky Mig-29.

Podľa šéfa rezortu obrany je hlavná otázka to, či chceme pomôcť vojnou zmietanej Ukrajine. Ide podľa neho však aj o racionálne rozhodnutie v prospech Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Rozumná ponuka, tvrdí Naď

„Poslancom som povedal aj podrobnosti. Máme ponuku, ktorá bude znamenať 900 miliónov eur v hotovosti a vo vojenskom materiáli pre Slovenskú republiku. Aj z racionálneho hľadiska je to veľmi zaujímavé,“ uviedol.

Trinásť stíhačiek Mig-29 má spolu s náhradnými dielmi hodnotu zhruba 400 miliónov eur. Približne 50 alebo 60 percent z danej sumy by sa Slovensku vrátilo z Európskeho mierového nástroja.

Zvyšok ponuky zahŕňa najmodernejšiu vojenskú techniku zo Spojených štátov amerických. „Získali by sme tam okolo 700 miliónov dolárov. To je naozaj veľmi zaujímavá ponuka,“ uviedol Naď.

Neuvažovali by sme rozumne, ak by sme túto ponuku neakceptovali, povedal.

Naď dodal, že aj poslanci uznali, že ide o výbornú ponuku.

Prečítajte si tiež:

Nevieme kedy

Uznesenie o tom, že výbor berie na vedomie informácie, nepodporila nezaradená poslankyňa Denisa Saková. Dočasne poverená vláda podľa nej nemá kompetenciu o darovaní stíhačiek rozhodnúť. Členovia výboru za Smer-SD boli proti. Výbor bol v režime dôverné.

Naď nevedel povedať, kedy o poskytnutí stíhačiek bude rozhodovať vláda. Hovorí, že ešte prebiehajú rokovania medzinárodného charakteru. „Keď budeme pripravení, urobíme rozhodnutia. Či to bude zajtra, neviem," dodal.

Pozrite si reportáž z utorka (14. marca) o rokovaní parlamentu o stíhačkách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.