Incident s dronom vnímame ako provokáciu, vyhlásil ruský veľvyslanec v USA

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov.
Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov. Zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Semansky

Moskva vníma incident súvisiaci so zrážkou amerického vojenského dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom ako provokáciu. Vyhlásil to v utorok ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov s tým, že Moskva nechce konfrontáciu. Informuje agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru RIA Novosti.

„Incident vnímame ako provokáciu,“ uviedol Antonov po odchode z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré si ho v tejto veci predvolalo.

Dodal že, jeho stretnutie na ministerstve zahraničných bolo "konštruktívne" a uviedol, že sa počas neho nespomínali možné následky, ktorým by Moskva v súvislosti s incidentom mohla čeliť.

Prečítajte si tiež:

​Konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a Ruskom nechcú

„Čo sa týka nás, nechceme žiadnu konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Pre dobro amerického a ruského ľudu sme za budovanie pragmatických vzťahov,“ citujú Antonova ruské médiá.

​Na otázku, či sa počas stretnutia preberala aj vojne na Ukrajine, Antonov odpovedal: „Nehovoríme o vojne na Ukrajine, pretože na Ukrajine vojna nie je.“

Americký prieskumný dron MQ-9 spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou SU-27. Uviedol to americký Pentagón s tým, že dron v čase incidentu vykonával rutinné operácie.

Ruské ministerstvo obrany v reakcii uviedlo, že ruské stíhačky do kontaktu s americkým dronom neprišli. Osoby riadiace (na diaľku) dron ním podľa Ruska manévrovali príliš prudko, čo spôsobilo stratu výšky a jeho zrútenie do mora.

Prečítajte si tiež:

Antonov: Máme rozdiely v tom, čo sa stalo

​„Vymenili sme si naše postrehy, pretože máme určité rozdiely v tom, čo sa dnes stalo," povedal Antonov po odchode z ministerstva.

Ide o prvý podobný incident od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine.

Generál vo výslužbe Pavel Macko, s ktorým sme sa spojili v Televíznych novinách (14. 3.), tvrdí, že ide o veľmi vážny incident.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.