Rusi pritvrdzujú. Za vlastizradu chcú odoberať občianstvo

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: TASR/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine, informovali v stredu ruské médiá. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy o odobratí nadobudnutého ruského občianstva sa týkajú "zrady, diskreditácie špeciálnej vojenskej operácie", citovala agentúra RIA Konstantina Zatulina, prvého podpredsedu parlamentného výboru pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

Navrhované pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zákona o občianstve boli predložené na prerokovanie tomuto výboru. Reuters pripomína, že Rusko nazýva svoju inváziu na Ukrajine "špeciálnou vojenskou operáciou", kým Ukrajina a jej spojenci tvrdia, že je to eufemizmus pre plnohodnotnú agresiu, ktorej cieľom je obsadiť ukrajinské územia.

Prečítajte si tiež:

​SNŠ vzniklo v roku 1991 a sformované bolo Ruskom i skupinou bývalých sovietskych republík. V roku 2022 získalo podľa údajov ruského ministerstva vnútra ruské občianstvo viac než 691.000 ľudí, pričom takmer polovica z nich pochádzala z krajín SNŠ.

Dolná komora ruského parlamentu - Štátna duma - v utorok odhlasovala schválenie novely zákona trestajúceho tých, ktorí boli uznaní vinnými z diskreditácie "dobrovoľníckych" skupín bojujúcich na Ukrajine.

Kremeľ tvrdí, že väčšina Rusov podporuje jeho kroky na Ukrajine a prieskumy verejnej mienky toto tvrdenie podporujú. Státisíce ľudí, ktorí s tým nesúhlasia či sa obávajú odvodu na bojisko, však už z krajiny ušli a tí, ktorí zostali, riskujú dlhoročné väzenské tresty v prípade, ak si trúfnu "diskreditovať" armádu.

Za takéto "diskreditovanie" armády hrozí až päťročné väzenie. Za úmyselné šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde môže vinník ísť za mreže až na 15 rokov, pripomína Reuters.

Pozrite si archívnu reportáž z Reflexu z 23. 2. 2023:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti