VIDEO: Animácia ukazuje, ako malo dôjsť ku kolízii ruskej stíhačky s americkým dronom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americký prieskumný dron MQ-9 Reaper spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou SU-27. Oznámil to americký Pentagón s tým, že dron v čase incidentu vykonával rutinné operácie.

Ide o prvý podobný incident od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. USA pritom využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Podľa americkej armády dve ruské stíhačky Su-27 vykonávali manéver s cieľom dron odchytiť, pričom jedna z nich zasiahla jeho vrtuľu. Američania následne vzhľadom na jeho poškodenie a neovládateľnosť spôsobili pád vlastného stroja.

Už pred kolíziou vypúšťali ruské lietadlá na dron palivo zrejme v snahe poškodiť ho alebo mu znemožniť orientáciu a nalietavali pred neho. V blízkosti dronu sa pohybovali asi 30 až 40 minút. 

Animácia americkej televízie CBS ukazuje, ako na základe slovného opisu došlo ku kolízii:

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské stíhačky do kontaktu s americkým dronom neprišli, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Osoby riadiace (na diaľku) dron ním podľa Ruska manévrovali príliš prudko, čo spôsobilo stratu výšky a jeho zrútenie do mora.

Viac zrejme napovie až záznam incidentu zo samotného dronu. Jeho zverejnenie avizoval brigádny generál amerických vzdušných síl a hovorca Pentagónu Pat Ryder. Kedy sa tak stane, však bližšie nešpecifikoval.

Presné miesto, kde došlo k incidentu, Rusi ani Američania nešpecifikovali. Podľa ruských médií sa americký dron zrútil 60 km juhovýchodne od krymského Sevastopoľa.

O incidente nad Čiernym morom sme sa rozprávali aj s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti