Britské a nemecké stíhačky vzlietli k ruskému lietadlu. To neodpovedalo na výzvy centra riadenia prevádzky

Britské a nemecké stíhačky vzlietli k ruskému lietadlu. To neodpovedalo na výzvy centra riadenia prevádzky
Stíhačky Eurofighter Typhoon. Zdroj: Profimedia.sk

Britské a nemecké stíhačky spoločne vzlietli k ruskému lietadlu, ktoré sa priblížilo k vzdušnému priestoru Estónska. V stredu o tom informovalo britské ministerstvo obrany. Informovala o tom stanica CNN.

Stíhacie lietadlá britského kráľovského letectva (RAF) spolu s nemeckými stíhačkami typu Eurofighter Typhoon vzlietli v utorok k ruskému lietadlu typu IL78 určenému na tankovanie paliva počas letu, ktoré neodpovedalo na výzvy estónskeho centra riadenia letovej prevádzky.

Lietadlo IL78 letelo medzi Petrohradom a ruskou enklávou Kaliningrad, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom na pobreží Baltského mora. Hoci podobné vzlety stíhačiek patria medzi rutinné operácie Severoatlantickej aliancie (NATO), išlo o prvý prípad, keď pri eskortovaní lietadla spolupracovali aj nemecké stíhačky.

Prečítajte si tiež:

​Britské a nemecké sily vykonávajú spoločnú ozbrojenú ochranu letmi nad pobaltskými štátmi, ako aj v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Baltským morom v rámci misie NATO od 6. marca tohto roka.

Tri pobaltské republiky a členovia NATO Estónsko, Lotyšsko a Litva nemajú vlastné letectvo. NATO využíva základne v Ämari a litovskom Šiauliai na ochranu vzdušného priestoru nad pobaltským regiónom.

K incidentu nad Čiernym morom sme sa venovali aj v utorkových Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.