Ruský pilot by musel byť samovrah. Analytik vysvetlil, prečo si myslí, že do dronu narazil neúmyselne

Ruský pilot by musel byť samovrah. Analytik vysvetlil, prečo si myslí, že do dronu narazil neúmyselne
Vizualizácia incidentu nad Čiernym morom. Zdroj: Jiří Vojáček

Incident v Čiernom mori, pri ktorom došlo k zničeniu amerického dronu ruskou stíhačkou, vyvolal množstvo otázok a dohadov. Ruská aj americká verzia toho, čo sa skutočne stalo, ako to už tak býva, sa rozchádzajú. O priebehu samotnej kolízie medzi strojmi majú pochybnosti aj vojenskí analytici.

Kolízia v Čiernom mori, pri ktorej americká armáda prišla o prieskumný dron, bola zrejme zo strany pilota ruskej stíhačky neúmyselná.

Myslí si to český vojenský analytik Jiří Vojáček, podľa ktorého je možnosť, že ruský pilot s lietadlom zámerne narazil do vrtule bezpilotného lietadla značne problematická. To, že mohlo ísť skutočne o nehodu, pripustil v stredu aj americký generál Mark Milley.

Lietadlá 4. generácie, medzi ktoré patrí aj ruská stíhačka Su-27, boli stavané na schopnosť udržať stabilitu aj pri nízkych rýchlostiach a vysokých uhloch nábehu.

Bežná rýchlosť dronu MQ-9 Reaper je však iba okolo 300 km/h a pri nej je vo výške približne 8 km podľa Vojáčka aj lietadlo typu Su-27 prakticky neovládateľné.

Prečítajte si tiež:

​„Pilot by mal plné ruky práce už iba s tým, ako stroj udržať vo vodorovnom lete. Priblížiť sa v tejto rýchlosti k malému dronu a nejako manévrovať, aby svojou zvislou chvostovou plochou zachytil jeho vrtuľu, to mi pripadá ako úplné sci-fi. Tým skôr, že ruskí piloti takéto nálety nemávajú,“ uviedol vojenský analytik.

Najväčší problém vidí v tom, že pri rýchlosti okolo 300 km/h musí byť dvadsaťtonový Su-27 poriadne „natiahnutý“, teda mať nos poriadne hore, aby krídla, sloty a klapky vytvárali dostatočný vztlak.

„Dokonca až tak veľmi, že predná časť lietadla bude určite o dosť vyššie než zvislá chvostová plocha. V takejto situácii je zachytenie vrtule dronu jednoducho fyzikálne nemožné,“ tvrdí Vojáček.

Ako však analytik dodáva, predsa len by tu jedna možnosť bola. Tá však hraničí s „pokusom o samovraždu“ a pilot ruskej stíhačky by do toho musel ísť s vedomím, že sa veľmi pravdepodobne bude musieť katapultovať.

„Jedinou možnosťou, ako chvostom zachytiť vrtuľu, je preletieť vo vyššej rýchlosti veľmi tesne pod dronom. Tu však bude mať pilot problém s tým, že pri prelete pod dronom stlačený vzduch stíhačku mierne nadvihne, takže pilot bude musieť korigovať výšku. A pri takomto manévri je praktický isté, že sa bezpilotné lietadlo okamžite zrúti na ruskú stíhačku,“ hovorí Vojáček a keďže dron MQ-9 Reaper váži 3 tony, skončilo by sa to ťažkým poškodením lietadla a už spomínaným katapultovaním.

Šanca, že sa z niečoho takého dostane, je podľa analytika minimálna a pilot musí reálne počítať s tým, že príde o život. 

Vojáček sa pokúsil svoje hypotézy nasimulovať v 3D vizualizácii, pričom ako modely použil čínsky dron Čchen-Tu GJ-1, ktorý sa tvarom aj veľkosťou veľmi približuje americkému bezpilotnému lietadlu MQ-9, a ruskú palubnú stíhačku Su-33, ktorá je v podstate Su-27 prispôsobená pre vzlietanie z lietadlovej lode.

​Vojáček komentoval aj takzvaný útok leteckým palivom, ku ktorému podľa amerického ministerstva obrany došlo pred kolíziou a v podstate to nevylúčila ani ruská strana, ktorá poprela iba priamy kontakt medzi strojmi.

„Ide o takzvaný neletálny útok, ku ktorým dochádzalo už počas studenej vojny. Vo chvíli, keď nemôžete strieľať, máte dve možnosti ako ohroziť nepriateľa. Buď lietate tesne pred nepriateľom a rozrážaním vzduchu spôsobíte, že sa dostane do turbulencie, alebo môžete vypustiť letecký petrolej. Ten v prípade zasiahnutia kokpitu bráni vo výhľade a keby trafil rozžeravenú časť motora, môže spôsobiť aj pád lietadla,“ vysvetlil analytik.

Prečítajte si tiež:

​Dôvod, prečo sa Rusi pokúšali zmocniť dronu, podľa neho nebol ani tak ten, že mali záujem o súčiastky, ale skôr ich zaujímali dáta, ktoré zbieral pre USA, ktoré by ich následne posunuli Ukrajincom.

Na sociálnych sieťach koluje video, ktoré údajne zachytáva prelet ruskej stíhačky okolo amerického dronu. Zábery podľa všetkého vznikli pred zrútením Reapera.

Dron mal vypnutý transpondér, jeho trasu pozná iba Pentagón

Washington potvrdil, že prieskumný dron MQ-9 Reaper, ktorý sa zrazil s ruskou stíhačkou Su-27, nebol vyzdvihnutý z Čierneho mora. Americké ministerstvo obrany zároveň dodalo, že trosky bezpilotného lietadla sa nedostali do ruských rúk.

„(Dron) nebol nájdený. A nie som si istý, či ho budeme schopní nájsť. V Čiernom mori spadol do veľmi, veľmi hlbokej vody,“ povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v rozhovore pre CNN. Dodal, že americké úrady momentálne skúmajú, či existuje nejaká možnosť na nájdenie zrúteného bezpilotného lietadla.  

Američania po kolízii vzhľadom na poškodenie a neovládateľnosť spôsobili pád vlastného stroja. Kirby uviedol, že operátori zariadenia „podnikli kroky na ochranu majetku v súvislosti s týmto konkrétnym dronom“. Podľa všetkého to znamená, že dron na diaľku vyhodili do vzduchu, aby sa dôležité elektronické súčiastky nedostali do ruských rúk.

Kremeľ sa k tomu, či sa ruské námorníctvo pokúsilo dron z mora vyzdvihnúť, nevyjadril. Ruskí vojenskí blogeri však tvrdia, že časti amerického bezpilotného lietadla, ktoré spadlo do mora približne 60 kilometrov juhovýchodne od Sevastopoľa, sa podarilo Rusom nájsť.

Aj keď americké vojenské drony je možné dlhodobo sledovať pomocou aplikácie Flightradar, MQ-9 Reaper, ktorý sa v utorok večer zrútil do Čierneho mora, mal podľa všetkého deaktivovaný transpondér (odpovedač) a trasu jeho letu tak pozná iba Pentagón. Čo sa však vie, je, že stroj vzlietol z leteckej základne Câmpia Turzii, ktorá sa nachádza v centrálnej časti Rumunska.

Záznamy z aplikácie Flightradar24 však dokazujú, že americká strana po incidente poslala do oblasti prieskumné lietadla Gulfstream G-550 a P-8A Poseidon, ktoré monitorovali situáciu.

O incidente v Čiernom mori sme sa v Teleráne rozprávali s bezpečnostným analytikom Andorom Šándorom:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti