Rezort diplomacie USA označil incident s dronom za zrejme neúmyselný čin. Citlivý softvér stihli vymazať

Rezort diplomacie USA označil incident s dronom za zrejme neúmyselný čin. Citlivý softvér stihli vymazať
Americký prieskumný dron MQ-9 Reaper. Zdroj: Profimedia.sk

Utorňajšia zrážka ruskej stíhačky a amerického dronu nad Čiernym morom bola pravdepodobne nezámerným činom zo strany Ruska, povedal v stredu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

 Šéf diplomacie USA Antony Blinken označil konanie ruskej strany za ľahkovážne.

„Čo môžem povedať veľmi jasne je, že to bolo ľahkovážne a riskantné konanie," povedal Blinken na tlačovej konferencii počas návštevy Etiópie.

K motívu alebo zámeru tohto incidentu sa odmietol vyjadriť, uviedol však, že úrady ho vyšetrujú.

„Aktuálne to možno najlepšie hodnotiť tak, že to bolo pravdepodobne neúmyselné. Bol to pravdepodobne dôsledok hrubej nekompetentnosti zo strany jedného z ruských pilotov," povedal Price pre stanicu MSNBC.

Vymazali jeho citlivý softvér

Spojené štáty ešte pred zrútením dronu MQ-9 Reaper do Čierneho mora na diaľku vymazali jeho citlivý softvér. Zabránili tým, aby sa v prípade získania trosiek Rusko dostalo k tajným informáciám. V stredu o tom informuje CNN.

Kolízia amerického dronu s ruskou stíhačkou Su-27 nastala v utorok ráno krátko po 07.00 h. Dve ruské stíhačky vypustili pred dronom palivo a následne jedna z nich do neho narazila a poškodila mu vrtuľu.

To donútilo americkú armádu nasmerovať dron do mora, pretože bol neovládateľný.

Prečítajte si tiež:

Vrak chcú Rusi

Tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev v stredu oznámil, že Rusko sa pokúsi vyloviť vrak dronu. Patrušev je bývalý šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupkyne sovietskej KGB.

USA nemajú v Čiernom mori žiadne vojenské lode, uviedol ich predstaviteľ. Preto by boli akékoľvek pokusy o vytiahnutie dronu mimoriadne ťažké a časovo náročné.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podnikli kroky na ochranu svojho „majetku".

„Samozrejme, nechceme, aby niekto okrem nás naň siahal rukami," zdôraznil Kirby.

Prečítajte si tiež:

K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA.

 Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.

O incidente nad Čiernym morom si pozrite aj reportáž z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti