Guvernér Floridy označil ruskú vojnu za územný spor. Ukrajina si ho pozvala na návštevu

Guvernér Floridy označil ruskú vojnu za územný spor. Ukrajina si ho pozvala na návštevu
Zdroj: TASR/AP Photo/Phil Sears, File

Ukrajina pozvala guvernéra amerického štátu Florida Rona DeSantisa na návštevu, pretože ruskú inváziu označil za „územný spor" medzi Ukrajinou a Ruskom. V stredu o tom informuje portál BBC.

Republikán DeSantis môže byť v roku 2024 jedným z kandidátov na úrad amerického prezidenta.

Prečítajte si tiež:

V skupine s Trumpom

Ako „územný spor" označil vojnu na Ukrajine v dotazníku, ktorý reportéri americkej televízie Fox News dali vyplniť deklarovaným i potenciálnym kandidátom Republikánskej strany pre prezidentské voľby.

Napísal tiež, že americká podpora Ukrajiny vo vojne nepatrí k „životne dôležitým záujmom" USA. To naznačuje, že zrejme túto pomoc obmedzí, ak sa stane prezidentom.

Tieto výroky stavajú 44-ročného DeSantisa do jednej skupiny s Donaldom Trumpom, ktorý je proti americkej pomoci Kyjevu a kritizoval administratívu prezidenta Joea Bidena za postoj k tejto vojne.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že DeSantis pravdepodobne bude hlavným súperom Trumpa v boji o nomináciu Republikánskej strany.

Prečítajte si tiež:

Záujmy USA

Floridský guvernér v dotazníku upozornil, že Spojené štáty majú vlastné národné záujmy, ale „ďalšie zamotávanie sa do územného sporu medzi Ukrajinou a Ruskom k nim nepatrí".

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko tieto výroky kritizoval.

„Sme si istí, že guvernér DeSantis ako bývalý armádny dôstojník ... pozná rozdiel medzi ´sporom´ a vojnou," napísal Nikolenko.

„Pozývame ho na návštevu Ukrajiny, aby hlbšie pochopil ruskú inváziu a hrozby, ktoré predstavuje pre USA," dodal.

DeSantis bol počas štúdia práva na Harvarde verzite zaradený ako dôstojník do amerických námorných síl a bol pridelený do Zbor sudcu generálneho advokáta (JAG).

Pracoval aj s osobami zadržanými vo väznici na vojenskej základni Guantánamo na Kube alebo ako právny poradca elitnej jednotky SEAL amerického námorníctva nasadenej v Iraku.

Pozrite si aj reportáž o dianí na Ukrajine z 10. marca:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti