Severná Kórea odpálila ďalšiu balistickú strelu. Juhokórejský prezident varoval, že za svoje provokácie zaplatí

Severná Kórea podnikla ďalší test balistickej strely.
Severná Kórea podnikla ďalší test balistickej strely. Zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Severná Kórea vo štvrtok odpálila smerom do vôd Japonského mora ďalšiu bližšie nešpecifikovanú balistickú strelu. S odvolaním sa na juhokórejskú armádu o tom informovala agentúra AP.

Soul vo svojom vyhlásení pripomenul, že išlo už o tretiu skúšku tohto typu zbrane v tomto týždni. AP dodala, že test sa uskutočnil len niekoľko hodín pred stretnutím lídrov Južnej Kórey a Japonska, na ktorom majú diskutovať aj o vývoji hrozieb zo strany režimu KĽDR.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády vo svojom vyhlásení spresnil, že k odpáleniu balistickej strely došlo vo štvrtok ráno (miestneho času). Ďalšie podrobnosti, napríklad ako ďaleko strela letela, Soul neuviedol.

Prečítajte si tiež:

​Severná Kórea v nedeľu otestovala dve strely s plochou dráhou letu, ktoré boli odpálené z ponorky, a v utorok smerom do Japonského mora skúšobne odpálila ďalšie dve balistické rakety krátkeho doletu.

Juhokórejský prezident varoval KĽDR, že za svoje provokácie zaplatí

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol vo štvrtok varoval Severnú Kóreu, že "zaplatí za svoje provokácie". Informovala agentúra Jonhap.

Juhokórejský prezident sa vo štvrtok zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí Rady pre národnú bezpečnosť a následne odcestoval do Tokia na rokovania s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Kľúčovou témou ich rozhovorov bude bezpečnostná spolupráca proti jadrovým a raketovým hrozbám zo strany Severu, objasnil Jonhap.

Prečítajte si tiež:

​„Severná Kórea určite zaplatí za neuvážené provokácie,“ povedal Jun na zasadnutí Rady pre národnú bezpečnosť, na ktorom zdôraznil potrebu posilniť bezpečnostnú spoluprácu so Spojenými štátmi i s Japonskom.

Ešte pred odletom do Japonska Jun nariadil armáde, aby vzhľadom na vývoj situácie na Kórejskom polostrove pristúpila k prebiehajúcim spoločným vojenským cvičeniam s armádou USA veľmi zodpovedne s cieľom udržať pripravenosť juhokórejských ozbrojených síl proti Severnej Kórei.

Junova dvojdňová návšteva v Japonsku je prvou bilaterálnou prezidentskou cestou za posledných 12 rokov. Podľa agentúry Jonhap celý ten čas boli vzťahy medzi oboma krajinami naštrbené kvôli historickým sporom.

Jeho cesta sa uskutoční necelé dva týždne po tom, ako Soul oznámil riešenie dlhodobého sporu o odškodnenie Kórejčanov, ktorí boli v rokoch 1910-45, keď bola Kórea pod japonskou koloniálnou nadvládou, nútení ťažko pracovať pre japonské spoločnosti.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 3. 11. 2023:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti