Poľsko zadržalo deväť podozrivých zo špionáže pre Rusko. Skupina pripravovala sabotážne akcie

Poľsko zadržalo deväť podozrivých zo špionáže pre Rusko. Skupina pripravovala sabotážne akcie
Zdroj: Profimedia

Poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW) zadržala deväť členov ruskej špionážnej siete. Tá pravdepodobne plánovala sabotáže v Poľsku a monitorovala železničné trate využívané na transport zbraní a pomoci Ukrajine.

Potvrdil to vo štvrtok poľský minister vnútra Mariusz Kaminski.

Deväť ľudí v putách

Kaminski spresnil, že zatknutých bolo dovedna deväť ľudí, pričom troch z nich zadržali v stredu.

Na tlačovej konferencii vo Varšave poľský minister vnútra ďalej dodal, že skupina pripravovala „sabotážne akcie zamerané na paralyzovanie dodávania výstroja, zbraní a pomoci Ukrajine".

Agenti tajnej služby podľa neho zhabali aj kamery, elektronické zariadenia a GPS vysielače, ktoré podozriví plánovali umiestniť na transporty s pomocou pre Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:

Naznačil, odkiaľ prišli

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak zároveň naznačil, že skupina na územie krajiny prišla z Bieloruska - ruského spojenca, ktorý hraničí s členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) Poľskom.

„Hrozba bola reálna," povedal Blaszczak pre poľský verejnoprávny rozhlas.

O zadržaniach v stredu ako prvá informovala súkromná poľská rozhlasová stanica RMF s tým, že skupina zbierala informácie na juhovýchode Poľska.

Kamery boli totiž nainštalované pozdĺž železničných tratí v Podkarpatskom vojvodstve v blízkosti letiska Rzeszów-Jasionka, ktoré je hlavným logistickým uzlom pre vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine.

Kaminski ďalej uviedol, že operácia v súvislosti s podozrivou špionážnou skupinou stále pokračuje a ďalšie podrobnosti budú zverejnené neskôr.

Slovensko sa stále nerozhodlo, či na Ukrajinu pošle svoje stíhačky. Viac v reportáži z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti