Päť mužov uznali za vinných v prípade vraždy opozičného politika Nemcova

Boris Nemcov na archívnej snímke z roku 2011.
Zdroj: TASR/AP

Trúfalá vražda vyvolala šok v celej ruskej opozícii.

Porota moskovského súdu dnes rozhodla v prípade pätice mužov obvinených z účasti na vražde ruského opozičného lídra Borisa Nemcova, ktorý bol popredným odporcom prezidenta Vladimira Putina a uznala ich za vinných.

Nemcova zavraždili v roku 2015, keď kráčal po moste v blízkosti Kremľa.
Nemcova podľa verdiktu poroty zastrelil Zaur Dadajev, bývalý príslušník bezpečnostných síl čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Štyroch ďalších uznala za vinných z účasti na tejto vražde, informovali ruské tlačové agentúry.

Trúfalá vražda vyvolala šok v celej ruskej opozícii. Nemcovovi spojenci kritizovali vyšetrovateľov za to, že neskúmali prípadnú úlohu vysokopostavených čečenských dôstojníkov a ani samotného Kadyrova v tejto vražde.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boris Nemcov

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)