Zahraničné

Tymošenková chce byť prezidentkou Ukrajiny

Julija Tymošenková
Zdroj: SITA

Chce kandidovať v predčasných voľbách, ktoré sa uskutočnia 25. mája.

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková má v úmysle kandidovať v predčasných prezidentských voľbách, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia 25. mája.

Dodala, že na zjazde strany Vlasť, ktorý sa uskutoční túto sobotu v Kyjeve, mieni delegátov požiadať, aby podporili jej nomináciu.

Tymošenkovú v roku 2011 súd odsúdil za sedem rokov väzenia za zneužitie právomocí pri podpisovaní zmlúv o dodávkach zemného plynu z Ruska v roku 2009. Na slobodu sa dostala deň po tom, ako ukrajinský parlament 22. februára zrušil v trestnom zákonníku paragraf, na základe ktorého bola odsúdená.

Zdroj: SITA

Začiatkom marca Tymošenková odcestovala do Berlína, kde sa podrobila liečbe problémov s chrbticou. Minulý týždeň sa do Kyjeva vrátila, pričom - zatiaľ neoficiálne - prejavila záujem opäť sa uchádzať o prezidentskú funkciu.

Tymošenková zastávala funkciu premiérky a v roku 2010 kandidovala vo voľbách prezidenta proti Viktorovi Janukovyčovi, ktorý ju v tesnom súboji porazil. Lehota na podanie kandidatúry v prezidentských voľbách vyprší v nedeľu 30. marca.

Dva mesiace pred prezidentskými voľbami na Ukrajine má najväčšie šance na úspech v nich proeurópsky orientovaný "nekorunovaný čokoládový kráľ" Petro Porošenko (48). Z výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky vyplýva, že by ho volilo 24,9 percenta oslovených Ukrajincov. Tymošenková a líder strany UDAR Vitalij Kličko majú zhodne po deväť percent hlasov.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.