Severná Kórea potvrdila, že odpálila medzikontinentálnu balistickú strelu

KĽDR potvrdila, že raketa, ktorú vypálila, bola medzikontinentálna balistická strela typu Hwasong-17.
KĽDR potvrdila, že raketa, ktorú vypálila, bola medzikontinentálna balistická strela typu Hwasong-17. Zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Severná Kórea potvrdila, že raketa, ktorú vypálila vo štvrtok, bola medzikontinentálna balistická strela dlhého doletu typu Hwasong-17. V piatok o tom informovala tamojšia štátna tlačová agentúra KCNA. TInformuje agentúra AFP. O odpálení rakety už vo štvrtok informovala juhokórejská armáda.

KCNA uviedla, že skúška bola reakciou na "provokatívne" vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey. Mala slúžiť ako "dôraznejšie varovanie pre nepriateľov, ktorí úmyselne eskalujú napätie na Kórejskom polostrove". Pchjongjang dodal, že raketa preletela približne 1000 kilometrov, kým dopadla do Japonského mora.

Soul vo svojom prvom vyhlásení upozornil, že išlo už o tretiu skúšku tohto typu zbrane v tomto týždni. V nedeľu Severná Kórea vypustila z ponorky dve strely s plochou dráhou letu a v utorok smerom do Japonského mora skúšobne odpálila ďalšie dve balistické rakety krátkeho doletu. Najnovšia skúška sa uskutočnila len niekoľko hodín pred stretnutím lídrov Južnej Kórey a Japonska v Tokiu, kde budú diskutovať aj o hrozbách zo strany KĽDR.

Prečítajte si tiež:

​Spoločné cvičenia Washingtonu a Soulu pod názvom Freedom Shield sa začali v pondelok a potrvajú 11 dní. Pchjongjang ich označil za prípravy na vojnu voči KĽDR a pohrozil "masívnou" reakciou. Juhokórejská armáda však zdôraznila, že ide o obranné cvičenia, ktoré budú okrem iného zahŕňať nácvik postupov „na odrazenie potenciálnych severokórejských útokov".

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 3. 11. 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.