Rebríček najobľúbenejších psích plemien. Zistite, kto je na vrchole a kto na samom konci

Rebríček najobľúbenejších psích plemien. Zistite, kto je na vrchole a kto na samom konci
Zdroj: Profimedia

Francúzsky buldoček sa vlani stal v Spojených štátoch najobľúbenejším čistokrvným psím plemenom. Po 31 rokoch tak zosadil z prvej priečky labradorského retrievera.

Vyplýva to z rebríčka, ktorý v piatok zverejnil Americký klub chovateľov (AKC).

Stúpa popularita aj cena

Francúzsky buldoček, ktorý je typický svojím nízkym vzrastom a sploštenou tvárou, sa v uplynulom desaťročí posúval v obľúbenosti u Američanov na čoraz vyššie priečky.

V roku 2021 sa umiestnil na druhom mieste. Chovatelia psov však upozorňujú, že spolu s popularitou narástla aj cena tohto plemena.

V Amerike potenciálni majitelia zaplatia za šteniatko francúzskeho buldočka 3000 dolárov a viac. Práve zvyšujúca sa obľúbenosť a cena tohto plemena spôsobila, že v uplynulých rokoch narastá i počet krádeží francúzskych buldočkov.

Prečítajte si tiež:

AKC pripomenul napríklad prípad krádeže dvoch buldočkov speváčky Lady Gaga v roku 2021, pri ktorej bol postrelený asistent, ktorý ich venčil.

Francúzske buldočky sú pre svoju stavbu tela náchylné na problémy s dýchaním či chrbticou, ako aj na obezitu. Riziká zdravotných komplikácií sú však oveľa nižšie, ak sa na šľachtenie používajú len čistokrvné jedince.

Ďalšími obľúbenými plemenami psov v USA sú podľa rebríčka zlatý retriever, nemecký ovčiak a pudel.

Rebríček sa skladá až zo 199 plemien. Veľký skok v obľúbenosti zaznamenali aj americký bezstrstý teriér či taliansky chrtík. Naopak na chvoste rebríčka sa umiestnili arabský chrt, nórsky lundehund a anglický foxhound.

Pozrite si aj archívnu reportáž o kráľovskom plemene na Slovensku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.