Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina. S detskou ombudsmankou majú mať na svedomí dva zločiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine. 

„Dnes, 17. marca 2023, vydala komora pre prípravné konanie Medzinárodného trestného súdu zatykače na dve osoby v súvislosti so situáciou na Ukrajine: pána Vladimira Vladimiroviča Putina a Mariu Alexovnu Ľvovú-Belovú," oznámil v piatok ICC v tlačovom vyhlásení. Informuje o tom CNN.

Ľvová-Belová je úradníčka, ktorá stojí v centre údajného plánu násilnej deportácie tisícov ukrajinských detí do Ruska. Jej vládny titul je komisárka pre práva detí v kancelárii ruského prezidenta.

Prečítajte si tiež:

V obvineniach sa píše, že sú zodpovední za únosy ukrajinských detí a ich posielanie do ruských táborov na prevýchovu, aj za to, že Kremeľ úmyselne zaútočil na civilnú infraštruktúru.  

Rusko jurisdikciu ICC neuznáva a popiera, že by sa na Ukrajine dopúšťalo vojnových zločinov.

Trestná zodpovednosť 

„Snahy Ľovej-Belovej zahŕňajú násilnú adopciu ukrajinských detí do ruských rodín, takzvanú 'vlasteneckú výchovu' ukrajinských detí, legislatívne zmeny na urýchlenie poskytovania ruského občianstva ukrajinským deťom a zámerné odoberanie ukrajinských detí ruskými silami,“ uviedlo ešte v septembri americké ministerstvo financií.

V piatkovom vyhlásení ICC sa uvádza, že existujú „opodstatnené dôvody domnievať sa, že pán Putin nesie individuálnu trestnú zodpovednosť za uvedené zločiny“.

Súdia tak pre to, že tieto činy spáchal priamo alebo prostredníctvom iných osôb vo svojom velení a tiež pre to, že „nevykonával riadnu kontrolu nad civilnými a vojenskými podriadenými“.

Rusko označilo správy o násilnom premiestňovaní detí za „absurdné“. Uviedlo, že robí všetko pre to, aby maloletí so svojimi rodinami zostali.

ICC: K vydaniu zatykača na Putina viedli "vierohodné obvinenia"

K vydaniu zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina viedli "vierohodné obvinenia", uviedol v piatok predseda Medzinárodného trestného súdu (ICC), poľský sudca Piotr Hofmanski vo vyhlásení vysvetľujúcom rozhodnutie vydať zatýkací rozkaz na Putina. 

"Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana," uvádza sa vo vyhlásení.

Hofmanski ďalej vysvetlil, že obsah zatykačov je tajný, aby chránil obete. ICC prikladá veľkú dôležitosť ochrane obetí, najmä detí, zdôraznil.

"Napriek tomu sudcovia senátu usúdili, že v tomto prípade sa rozhodli zverejniť existenciu zatykačov v záujme spravodlivosti a zabránenia páchaniu ďalších trestných činov," podotkol.

Reakcia Ruska

Zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s dianím na Ukrajine nemá podľa Ruska „žiadny význam" a je „právne neplatný".

"Rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny zmysel, a to ani z právneho hľadiska," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Prípadné 'recepty' na zatknutie pochádzajúce od medzinárodného súdu budú, pokiaľ ide o nás, právne neplatné," dodala bez toho, aby spomenula Putinovo meno.

Prečítajte si tiež:

Reakcia Ukrajiny 

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v piatok privítal rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

Kancelária ukrajinského prezidenta to označila za prvý krok k obnoveniu spravodlivosti.

„Svet dostal odkaz, že ruský režim je zločinecký a voči jeho vedeniu a prisluhovačom bude vyvodená zodpovednosť," uviedol Kostin vo vyhlásení.

„Je to historické rozhodnutie pre Ukrajinu a celý systém medzinárodného práva," dodal.

„Toto je len začiatok," napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.

Dmitrij Medvedev zatykač prirovnal k toaletnému papieru

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil v piatok zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev tento zatykač prirovnal k toaletnému papieru. 

Peskov uviedol, že Rusko, rovnako ako aj viaceré ďalšie krajiny, právomoc tohto súdu neuznáva a jeho rozhodnutia sú podľa Ruskej federácie z právneho hľadiska neplatné.

Medvedev na sociálnej sieti pripomenul, že ICC v piatok vydal zatykač na Putina. "Nie je potrebné vysvetľovať, kde by mal byť tento papier použitý," uviedol a pridal obrázok  emoji znázorňujúci toaletný papier.

EÚ a Británia privítali vydanie zatykača na Vladimira Putina

Za "dôležité rozhodnutie" pre medzinárodnú spravodlivosť a ukrajinský ľud označil v piatok šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell zatykač, ktorý Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine. 

"V Európskej únii sme vždy jasne hovorili, že osoby zodpovedné za nezákonnú agresiu proti Ukrajine musia byť postavené pred súd, a táto záležitosť Medzinárodného trestného súdu je len začiatkom procesu vyvodzovania zodpovednosti," povedal Borrell.

Zatýkací rozkaz na Putina privítal v piatok aj britský minister zahraničných vecí James Cleverly s tým, že vyšetrovanie tvrdení o zločinoch na Ukrajine musí pokračovať, píše AFP.

"Vítame krok, ktorý urobil nezávislý ICC v záujme brania na zodpovednosť tých, ktorí sú na vrchole ruského režimu vrátane Vladimira Putina," napísal na sociálnej sieti Twitter Cleverly a dodal, že "tí, ktorí sú zodpovední za strašné vojnové zločiny na Ukrajine, musia byť postavení pred súd".

Slovensko v piatok rozhodlo, že na Ukrajinu pošle stíhačky. Viac v reportáži z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti