Prečo Putina neobvinili z masakry v Buči? V ktorých krajinách mu hrozí zatknutie? Odpovedá odborník na trestné právo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na komisárku pre práva detí v kancelárii ruského prezidenta Mariu Alexovnu Ľvovú-Belovú.

Odborník na trestné právo Ondrej Laciak vysvetľuje, čo to znamená.

Medzinárodný trestný súd je prvý stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Vznikol podpísaným Rímskeho štatútu. Do roku 2019 ho podpísalo 123 štátov. Naopak, svoj podpis stiahli Rusko, USA, Izrael či Sudán. Vôbec ho nepodpísali Čína či India.

To znamená, že trestný súd môže zatknúť obvinené osoby len na území štátu, ktoré Rímsky štatút podpísal a to Rusko nie je. Obvinení si tak teraz musia dávať pozor na to, kam vycestujú.

„Ruská federácia nie je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu, nemožno očakávať, že by prišlo teraz k zatknutiu týchto osôb na území Ruskej federácie. Samozrejme, ich možnosť cestovať do zahraničia sa pre nich veľmi komplikuje, ale stále sú aj iné krajiny, ktoré nie sú zmluvnou stranou Rímskeho štatútu,“ vysvetľuje právnik Laciak.

Prečítajte si tiež:

Medzinárodný trestný súd má ešte v kompetencii vykonávať svoju jurisdikciu aj v prípade, že štát nepodpísal Rímsky štatút, ale vo vyhlásení uzná jeho jurisdikciu. 

„Napríklad Ukrajina tak spravila 8. septembra 2015 vo vzťahu k zločinom proti ľudskosti a vojnovým zločinom, ku ktorým došlo na území Ukrajiny od 20. februára 2014. Medzinárodný trestný súd má preto možnosť preskúmavať páchanie uvedených zločinov, nie však zločin agresie, keďže vo vzťahu k nemu bol Rímsky štatút doplnený tzv. Kampalskými dodatkami, ktorých aplikovateľnosť sa týka výlučne zmluvných strán,“ dodal Laciak. 

Nevylučuje však, že neprebieha vyšetrovanie Putina aj v prípade iných vojnových zločinov. Medzinárodný trestný súd ešte v marci minulého roka otvoril vyšetrovanie možných vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti alebo genocídy na Ukrajine, ku ktorým malo prísť od roku 2013.

Ku konkrétnym obvineniam zatiaľ nedošlo, pretože neboli zozbierané dostatočné dôkazy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.