Vedci prišli s doteraz najsilnejším dôkazom o tom, že pandémiu koronavírusu spustilo zviera

Vedci prišli s doteraz najsilnejším dôkazom o tom, že pandémiu koronavírusu spustilo zviera
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Genetický materiál zozbieraný na trhu v čínskom meste Wu-chan, kde v roku 2019 zaznamenali prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, odhalil prepojenie covidu s DNA psíka medvedíkovitého.

Toto zistenie podľa medzinárodných expertov naznačuje, že koronavírus by mohol pochádzať zo zvierat a nie z laboratória. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Predmetné vzorky zozbierali na tržnici Chua-nan vo Wu-chane ešte začiatkom roku 2020. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že tieto genetické sekvencie nedávno nahrali do najväčšej verejnej vírusovej databázy na svete vedci z Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Následne boli dáta zmazané, no podarilo sa ich zachytiť francúzskemu biológovi, ktorý ich poslal skupine vedcov zaoberajúcej sa výskumom pôvodu koronavírusu.

Prečítajte si tiež:

​Údaje odhalili, že niektoré vzorky pozitívne na covid odobraté na trhu vo Wu-chane obsahovali aj gény psíka medvedíkovitého. Toto zistenie naznačuje, že koronavírusom sa mohli nakaziť zvieratá. Analýzu ako prvý zverejnil americký časopis The Atlantic.

„Tieto dáta neposkytujú definitívnu odpoveď na to, ako sa pandémia začala, ale každý údaj je dôležitý na to, aby sme sa priblížili k tejto odpovedi,“ povedal Tedros.

Pes medvedíkovitý Zdroj: shutterstock.com/Piotr Krzeslak

Zároveň kritizoval Čínu za to, že o takéto informácie sa so svetom nepodelila skôr. „Tieto údaje mohli a mali byť poskytnuté pred tromi rokmi,“ dodal.

Psíky medvedíkovité sú v Číne vo veľkom chované pre ich kožušinu a mäso, ktoré sa predáva na zvieracích trhoch.

Vedci sa zhodujú, že tieto nové poznatky sú pre odhalenie pôvodu koronavírusu veľmi dôležité aj napriek tomu, že ešte nie sú definitívne.

Riaditeľ FBI tvrdí, že pandémiu koronavírusu zrejme spôsobil únik z laboratória. Viac v archívnej reportáži:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.