Unikátna reštaurácia vo Švédsku: Z potravín, ktoré končia v koši, varia pochúťky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Udržateľnosť je dnes trendy. Týka sa aj reštaurácií. Švédsky podnik sa snaží ísť príkladom. Zákazníkom servíruje len jedlá z takých potravín, ktoré by sme bežne zrejme vyhodili do koša.

Erik a Ellinor nie sú len tak hocijakí kuchári. Varili v michelinskej reštaurácii, no ani práca snov ich nenapĺňala. Pred takmer piatimi rokmi sa rozhodli otvoriť si vlastnú prevádzku s názvom Spill - vo voľnom preklade Odpad. Ten trochu napovedá, o akú gastronómiu ide.

„Potravinový odpad sa hromadí aj preto, že sa vyprodukuje veľa potravín a regály u dodávateľov sú plné. Niektoré kúsky končia v koši kvôli dátumu spotreby, ale pritom im nič nie je,“ hovorí Erik Anderson, spolumajiteľ reštaurácie Spill.

Pri mäse sú opatrní. Zdravie zákazníkov je priorita

Tím sa v kuchyni stretáva každé ráno o siedmej. Žiadne menu dopredu nečakajte. Najprv sa musí vytriediť tovar, aby kuchári zistili, v akom stave sú jednotlivé potraviny. Až potom rozhodnú, čo sa z nich bude variť. Dnes je to napríklad špenátové pyré či grilovaný baklažán.

„Určite nezachraňujeme svet. Niektorí nám vyčítajú, že takto ešte podporujeme dodávateľov v tom, aby ďalej mrhali jedlom. Lenže ak by sme to nerobili, tak by tie potraviny skončili v koši. Myslím si, že sme pre našich hostí inšpiráciou, čo sa všetko dá urobiť z jedla, ktoré na prvý pohľad vyzerá na odpis,“ vysvetlil Anderson.

Prečítajte si tiež:

​Ošemetné je, samozrejme, mäso. Kuchári si dávajú pozor, aby naozaj použili len tie kúsky, ktoré by neohrozili zdravie zákazníkov.

„Chceme, aby nebolo také ľahké vyhodiť jedlo. Chceme urobiť zmenu, ale nie sme politici a tak netušíme ako. Jediné, čo vieme, je ísť príkladom,“ hovorí Ellinor, spolumajiteľka reštaurácie.

V Malmö si hostia tento koncept osvojili a pár tak plánuje tento rok otvoriť druhú reštauráciu na tom istom princípe.

Eurostat odhaduje, že v roku 2020 vzniklo na starom kontinente takmer 57 miliónov ton potravinového odpadu. To je približne 127 kg na obyvateľa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.