Exilové vedenie Mariupola: Putin prišiel v noci, aby nevidel „zabité mesto“

Exilové vedenie Mariupola: Putin prišiel v noci, aby nevidel „zabité mesto“
Vladimír Putin s gubernátorom Kryma Michailom Razvožajevom. Zdroj: Sputnik, Kremlin Press Service Pool Photo via AP

Šéf Kremľa Vladimir Putin navštívil okupovaný Mariupol. Stalo sa tak skoro rok po tom, ako Moskva deklarovala dobytie tohto strategicky významného prístavného mesta na juhu Ukrajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvolala na nedeľňajšie správy ruských štátnych médií. 

Ide o prvú cestu ruského lídra do oblasti Donbasu od ruského vpádu na Ukrajinu vo februári minulého roka. 

Putin priletel do Mariupola vrtuľníkom a následne sa previezol autom po meste, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ. 

Putin pricestoval do Mariupola po prekvapivej sobotňajšej návšteve Krymského polostrova, ktorú uskutočnil pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie. 

Prečítajte si tiež:

V Mariupole navštívil rôzne miesta, hovoril s miestnymi obyvateľmi a podľa ruských štátnych médií mu bola predložená správa o postupe rekonštrukčných prácach v tomto meste, ktoré bolo v dôsledku takmer tri mesiace trvajúcich ruského obliehania z veľkej časti zničené. 

Ťažké boje o prístavné mesto Mariupol v Doneckej oblasti vypukli bezprostredne po začiatku ruskej vojenskej invázie 24. februára 2022. Poslední obrancovia padli do ruského zajatia 20. mája.

Exilové vedenie Mariupola: Putin prišiel v noci, aby nevidel „zabité mesto“

Exilové vedenie juhoukrajinského mesta Mariupol kritizovalo v nedeľu návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina v tomto prístave, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

"Medzinárodný zločinec Putin navštívil okupovaný Mariupol. Pozrel si 'obnovu mesta'... v noci. Pravdepodobne preto, aby nevidel mesto, zabité jeho 'oslobodením', za denného svetla," uviedla mariupolská mestská rada v príspevku na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.

Kremeľ v nedeľu označil návštevu Putina v Mariupole za "spontánnu".

"Bolo to všetko veľmi spontánne," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reportérom. "Pohyb po meste taktiež nebol naplánovaný", rovnako ani jeho stretnutie s miestnymi obyvateľmi, dodal.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín o zatykači na Vladimíra Putina

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti