Česi vyšetrujú ďaľšieho džihádistu. Študent mal verbovať svojich spolužiakov

Ilustračná snímka.
Zdroj: Rommel Canlas /shutterstock.com

Na jeho nezvyčajné správanie sa upozornila škola.

Českí policajti vyšetrujú ďalšieho mladého Čecha, ktorý mal sympatizovať s islamskou republikou. K islamistom sa chcel pridať bývalý študent obchodnej akadémie a hotelovej školy v Třebíči. Na jeho nezvyčajné správanie sa upozornila škola. Študent sa mal snažiť verbovať svojich spolužiakov, píše dnešné vydanie denníka MF Dnes.

Vyšetrovanie mladíka z Vysočiny je zatiaľ v samom počiatku. Podľa denníka majú ale policajti k dispozícii videá zaistená z telefónu podozrivého muža, jeho emaily a odpočúvanie telefonátov. Dôkazy majú naznačovať, že mladík, ktorý konvertoval na islam, sympatizoval s terorizmom.

Svojimi sympatiami k teroristom sa údajne vôbec netajil a tým, že sleduje hrozná videá zachytávajúce popravy, sa dokonca chválil spolužiakom. Násilné videá im chcel púšťať. "Keď s ním nesúhlasili, správal sa čudne, takže sa ho žiaci začali báť. Zdalo sa im, že by niekomu mohol ublížiť a škola to začala riešiť," povedal MF Dnes zdroj zo školského prostredia.

A desivé videá neboli tým jediným, čo mladík nosil do školy. Svojim spolužiakom dokonca ukazoval aj návod na výrobu bomby, ktorý našiel na stránkach islamistov. Na internete hľadal tiež kontakty na džihádistov v Rakúsku.

Policajti teraz skúmajú, či mladíkovo správanie napĺňa parametre trestného činu. Prvý český džihádista Jan Silovský si od pražského Vrchného súdu odniesol šesťročný nepodmienečný trest.

Svoje plány ale Silovský dotiahol ďalej ako mladík z Třebíča. Zadržali ho až tureckí colníci, keď sa cez Istanbul chcel dostať do Sýrie, aby mohol absolvovať výcvik Islamského štátu. Krajský súd v Plzni ho pôvodne odsúdil na tri roky väzením, Vrchný súd mu ale trest zdvojnásobil.

TŘEBÍČ/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti